Ankaralı parasını barınma, ulaşım ve gıdaya harcadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ankaralı parasını barınma, ulaşım ve gıdaya harcadı
Abone ol
Ankara da hane halkları bütçelerinin yüzde 62,6 sını temel ihtiyaçları karşılamaya ayırdı. Hane bütçesinin yüzde 24,5 i barınma, yüzde 19,8 i ulaşım yüzde 18,3 ü ise gıdaya harcandı.
Ankara'da hane halkları bütçelerinin yüzde 62,6'sını temel ihtiyaçları karşılamaya ayırdı. Hane bütçesinin yüzde 24,5'i barınma, yüzde 19,8'i ulaşım yüzde 18,3'ü ise gıdaya harcandı.

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) -  Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılı hane halkları tüketim harcaması (bölgesel) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. "Hane halkı Bütçe Araştırması"nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre, toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Türkiye'deki hane halkları tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü İstanbul bölgesinde gerçekleşirken, İkinci sırada yüzde 7,6 ile Ankara yer aldı. Ankara'yı; yüzde 6,5 ile İzmir, yüzde 5,6 ile Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgeleri izledi.

Ankara'da en çok kira ve konuta en az eğitim hizmetlerine para harcandı. Ankara'da hane halklarının tüketim harcamalarında en geniş kalemi konut ve kiranın olduğu görüldü. Buna göre başkentte hane halkılarının tüketim harcamalarının yüzde 24,5'ini konut ve kira giderleri, yüzde 19,8'ini ulaşım gideri, yüzde 18,3'ünü gıda ve alkolsüz içecekler gideri oluşturuyor. Kısaca Ankaralılar hane halkları bütçesinin yüzde 62,6'sını temel ihtiyaçlarını karşılamaya ayırdı.

ANKARALI PARASI NEYE HARACADI?

Ankara'da hane halklarının tüketim harcamaları şöyle şekillendi:            

Gıda ve alkolsüz içecekler                                          18,3

Alkollü içecekler, sigara ve tütün                                 4

Giyim ve ayakkabı                                                        4,7

Konut ve kira                                                                24,5

Mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri                 6,1

Sağlık                                                                           1,7

Ulaştırma                                                                       19,8

Haberleşme                                                                    4,1

Eğlence ve kültür                                                           3,1

Eğitim hizmetleri                                                           3

Lokanta ve oteller                                                          6,5

Çeşitli mal ve hizmetler                                                 4,4

DİĞER BÖLGELERİN DURUMU

Türkiye'de geçen yıl toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ü İstanbul'da yaşayan hane halkları tarafından yapıldı. İstanbul'u, yüzde 15,1 ile Ege Bölgesi, yüzde 11,4 ile Akdeniz Bölgesi takip etti. Toplam hane halkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,8 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 2,6 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi, yüzde 2,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesi izledi.

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 ile İstanbul, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 20,2 ile Kuzeydoğu Anadolu olarak kayıtlara geçti.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceğin payının en yüksek olduğu bölge yüzde 28,5 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi, en düşük gerçekleştiği bölge ise yüzde 15,9 ile İstanbul oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,1 ile Batı Karadeniz Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 15,3 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

İstanbul, tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,7 ayırarak bu alanda en yüksek paya sahip olurken, Doğu Karadeniz yüzde 0,9 ile en düşük paylı bölge olarak belirlendi.

Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,7 ile Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,2 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Beşiktaş, Josef de Souza transferini resmen açıkladı!Önceki Haber

Beşiktaş, Josef de Souza transferini res...

Süper Lig'in yeni ekipleri sezona hızlı başladıSonraki Haber

Süper Lig'in yeni ekipleri sezona hızlı...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar