Çanakkale
22 Mayıs, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  31.94
 • EURO
  34.50
 • ALTIN
  2336.1
 • BIST
  8960.89
 • BTC
  65754.82$

Bize Dost Lazım, Çakal Değil

23 Nisan 2022, Cumartesi 14:06
Bize Dost Lazım, Çakal Değil

İkiyüzlü sırtımızdan vuran dost bildiklerimiz hep hiç ummadıklarımızdan çıkıyor. Uzakta değil yakınında olandan kork demişler. Acaba bütün ilişkilerimiz çıkar üzerinden mi yürüyecek ve arkamızdan dönen oyunlar, yalanlarla mı devam edecek diye bazen soruyorum kendime. Böyle insanlar menfaati için herşeyi yapacaktır zaten size sırtını dönecek, dostluk, arkadaşlık, kardeşlik bitecektir. Dostumuzla herşeyi paylaşmak isteriz güleriz, üzülür ağlarız yanında olmak isteriz. Hatasını gördüğümüzde uyarırız. Sevgi ve saygıyı kaybetmeden destek oluruz. Güven demektir dostluk.

Bazen sevgilimiz, bazen kanımız, canımız ailemiz ve arkadaş dediklerimizden ihaneti görüyoruz. Oysaki daha  çocukluğumuzda önce ailemize güvenmemiz gerektiği bize öğretilmişti. Pek çok kişinin ilk canım dediği anneden, babadan ya da kardeşinden başına gelen kalmadı. Maalesef ihanet her yerde peşimizden gölge gibi geldi. Beraber olduğun kişinin egolu oluşu, benim dediğim dedik, baskıcı, agresif ve iftiracı gibi olumsuz davranışlarını bile bile ne için çekiyoruz... Dost dediklerimizden yanlış üstüne yanlışı, yalanları hep görmedik mi? 

Zamanımızı Heba Ettik

En zor zamanlarımızda çaresiz hissettiğimizde, bir dost eli aradık hepimiz ama uzanan elin ne kadar kalleş olduğunu bilemedik. Kuyumuzu kazanın da en yakınımızda olduğunu anlayamadık. Gördük, duyduk, uyarıldık, inanmak istemedik, kendimizi kandırdık saygı, sevgi ve empati göremediğimiz kişilerle görüşmeye devam ettik. Yaptığını iyilik zannedip kendisini yücelten, aslında ona yıllardır ne iyilik yaptığınızı unutanların gün gelecek övünecek yüzlerinin kalmayacağını bilmemeleri, kurnaz aklı ile zeki olamadıklarındandı. Kimseyle var olmadık, kimsenin yokluğunda da silinmedik çok şükür. Birilerine hep emek verdik sırtımızda taşıdık. Onlar ise maalesef sırtımızdan vurdu mutsuzluğumuzla  beslenenler yanımızdaymış gibi davranıp arkamızdan işimizi aşımızı bozanlardı. Bu gün güven duygumuzu yitirdiğimiz  birisi bir daha asla dostumuz ya da özel hayatımızdaki birisi olamaz. Seni kaybetmeyi göze almıştır zaten onlara güle güle demek gerekir. Neyse zararın neresinden dönerseniz iyidir diyelim konuyu kapatalım. En üzücü tarafı ise böyle İnsanlar için bol keseden harcadığımız kıymetli zamanımızı heba ettik.

Zamanla çevremizden uzaklaşmaya yavaş yavaş insan ayıklamaya, kaliteli insanları hayatımıza almaya başlıyoruz. Artık senin için mesela dost demek çok zor olacak belki de canın kötü yandığı içindir. Özelinde olacak kişiyi de, arkadaşını da bundan sonra daha dikkatli seçmeye başlayacaksın. Konuşup dertleşeceğin birinin olmasını ve bunun size ne kadar iyi geldiğini hissetmeyi elbette herkes çok isterdi ama ne kadar kötü bir his şüpheyle yaşamak korkmak. Bu yüzdendir ki yalnız olmaktan daha çok keyif alır olduk. Mesela ben çayımı, kahvemi tek başıma içmeyi, yürüyüş yapmayı her şeyi kendimle paylaşıp kimseye bir derdimi, sırrımı anlatmamayı öğrendim. En azından bu gün dertleştiğimi yarın başkasından duymuyorum kendimle mutluyum, keyifliyim. Bunun adına sanırım artık kaliteli yalnızlık diyorlar. Ara ara az ama sınırlarımın olduğu bir kaç arkadaşımla vakit geçirmek benim için yetiyor da artıyor bile. Bize gerçek dostlar lazım çakallar değil.

Hayatınıza yeni bir çevre, yeni arkadaşlıklar ve dostlukları, aşkları almak için yer açın. Eski yaşadıklarınıza bağlı kalarak yeniyi çağıramazsınız. Belki de yeni tanıştığın birisi yıllardır varmış gibi gelebilir ve hala böyle insanlar varmış diyebiliriz. Kendini düşün ve değer ver dilediğin gibi yaşa ömür kısa zaman değerli. Sizi yoran yıpratan kişilerden uzaklaşın insan temizliği yapın hayatınızda. Gerçek dost seni her yerde her ortamda savunandır. Dost  zor bulunur değerini bilmeyenler ömürleri boyunca yalnız kalmaya mahkûmdurlar. 

Söylemedi demeyin...

Zuhal Aktan

Ses Sanatçısı | Bestekâr | Söz Yazarı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.