Reklamı Geç
Emlak Lux - Tanıtım
Emlak Lux - Tanıtım
Ali Kemal Karasu

Ali Kemal Karasu

Mail: karasualikemal@gmail.com

Kolektif Eğitim Mi? Bireysel Eğitim Mi?

Kolektif Eğitim Mi? Bireysel Eğitim Mi?

Bu haftaki yazımda sizlere kolektif eğitim ile bireysel(kişiye özel) eğitim hakkında bilgilendireceğim. Bu iki eğitim modelinin olumlu ve olumsuz yanlarını siz değerli okuyuculara aktaracağım.

Değerli okuyucular; Kolektif eğitim nedir? Öğrenci ve öğretmenlerin birlikte bir arada çalışarak ortak akıl ile yaptıkları eğitim modelidir. Bu eğitim modeli hem öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri hem de farklı eğitim projeleri geliştirerek farkındalıklarını ortaya çıkarma açısından önemli katkı sunmaktadır. Ayrıca; Öğretmenlerde bu modeli daha iyi uygularsa yetenekli öğrencileri keşfetme açısından çok önemli bir yol almış olacaktır. Kısaca özetlersek, kolektif eğitim modeli her zaman eğitim-öğretimde daha faydalı ve daha etken rol oynamaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerin daha üretken olduğu bir eğitim anlayışına sahiptir. Kolektif eğitimin hem eğitime hem de toplumsal yapıya çok büyük faydası olmaktadır. Bu eğitim modelini en iyi uygulayan Batı Avrupa ülkesi Finlandiya’dır. Finlandiya eğitim modeli olarak da geçmek olan bu modeli şu anda birçok AB ülkesinde uygulanmaktadır. Ülkemizde bu model henüz uygulanmamaktadır. Yakın zamanda uygulanacağını düşünüyorum.

Gelelim bireysel eğitim modeline, bu eğitim modeli sadece bireye özgü bir eğitim modelidir. Kişinin alacağı eğitimi onun tercihine göre düzenlenecek bir metod ile uygulanmaktadır. Bu eğitim modeli tamamen bireysel olduğu için kişisel katkısı dışında çok fazla bir katkısı olmamaktadır. Birey sadece bireysel yeteneği varsa faydalı olabilmektedir. Bunun dışında kolektif bir ekip çalışması olmadığı için ciddi bir başarı elde etmesi çok mümkün gözükmemektedir.

Sonuç olarak, kolektif eğitim ve bireysel eğitim arasında ciddi farklar olmaktadır. Tercih edilen eğitim modeli çoğunlukla kolektif eğitim modeli olmakta olup bireysel eğitim sınırlı sayıda uygulanmaktadır. Tercih tamamen sizindir. Kalın sağlıcakla… 

Yorum Yazın

Atlasya Elektronik
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Q Bar Cafe Lounge - KKTC