Reklamı Geç
Dream Hair
Düet Academy
Zuhal Aktan

Zuhal Aktan

Mail: zuhalaktankol@gmail.com

Cümleten Başımız Sağolsun!

Cümleten Başımız Sağolsun!
İQ Emlak

Dünya olarak geleceğimizden umudumuzu yitirdiğimiz zor günlerden geçiyoruz. Hangimiz zaman zaman kapılmadık umutsuzluğa... Yitirdiğimiz, üzüldüğümüz ne varsa ağlamadık mı? Kendimizi bir çıkmazın içinde hissetmedik mi? Her şeye rağmen umudumuza tutunmadık mı?

İşsizlik ve maddi sorunlar, ilişkinin ya da evliliğin bitmesi, sınavdan veya iş görüşmesinden kötü sonuç almak, birçok sorunla uğraşmak, kişiyi hayattan kopartabiliyor. Maalesef gün geçmiyor ki kişinin intihar ettiği ya da toplu intiharla karşılaşmadığımız. Toplum olarak çok üzüntü duyduk. "Umudumu yitirdim önümde bir gelecek görmüyorum." Cümlelerini çok duyduk kısaca. "Umudumuz öldü; cümleten başımız sağolsun.”

Huzur ve mutluluk gibi bazı insani duygularımızı yaşamak, kendimizi geliştirmek, değiştirmek ve umudun peşinden koşturmak için artık küçük dünyamızdan, kendi kabuğumuzdan çıkma zamanı belki de gelmiştir.

Bir zamanlar, Pers hükümdarı Kiros iki mahkumu ölümle cezalandırır. Mahkumlardan biri hükümdara eğer canını bağışlarsa çok sevdiği atına bir yılda uçmayı öğreteceğini söyler. Bu vaat karşısında şaşıran hükümdar mahkumun canını bir yıl için bağışlar.

Ölüme gitmekte olan bir mahkum diğerine ümitsizce atların uçamayacağını ve yalnızca kaçınılmaz sonu geciktirdiğini söyler.

Ardından şöyle bir cevap alır:

"Doğru, ancak kendime bir yıl içinde sırasıyla gerçekleşme ihtimali olan dört özgürlük şansı veriyorum. Birincisi hükümdar ölebilir, ikincisi at ölebilir, üçüncüsü ben ölebilirim, dördüncüsü belki at uçmayı öğrenebilir." Diye cevap verir.

Her şeye rağmen yaşamak güzel:

Umut etmek bize yakışır, umulanı vermek Allah'a. Her şey bitti dediğimizde, başka bir başlangıcın kapıları bize açılacaktır. Kurumuş bir ağacın tekrar filizlenerek büyümesi gibi belki de hayat. Kim bilir?

Artık silkelenip kendimize gelme zamanı, yaşamak için vazgeçmeyip mücadele etme, hayat sana meydan okuyorum, seni yeneceğim ve kendime güveniyorum deme zamanı, becerilerimizi ekonomiye dönüştürme zamanı.

Şimdi siz karar verin, beyninizin içindeki umutsuzluk senfonisini daha ne kadar dinleyeceksiniz? Ya da batsın bu dünya mı diyelim?

“Hayat ben kazanacağım”

Sevgilerimle..

 

Zuhal Aktan

Ses Sanatçısı | Bestekâr | Söz Yazarı

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Haber TT - Üreten Kadınlar
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Q Bar Cafe