Ali Kemal Karasu

Ali Kemal Karasu

Mail: karasualikemal@gmail.com

Ara Tatil Döneminde Eğitim ve Tatil?

Ara Tatil Döneminde Eğitim ve Tatil?

Bu haftaki yazımda sizleri hem tatil hem de eğitim ile tatil arasındaki dolaylı ve doğrudan ilişkiyi anlatacağım. Bu ara dönemdeki tatili ile eğitimin hangi bağlamda öğrencileri etkileri oldu ve yansımaları nelerdir.

Bizim eğitim dönemimizde olmayan bu ara dönem tatili bugün Batı Avrupa’da çoktan uygulanmaktaydı. Buradaki amaç, öğrencilerin derslerindeki yığılmayı önlemek ve eğitimde daha verimli çalışma sistemini inşa ederek yüksek standartlarda eğitim almasını sağlamaktır. Avrupa bu uygulamaya 30 yıldan bu yana uygulamakta ve bundan daha iyi verim almaktadır. Oturmuş bir eğitim ve öğretim müfredatı ile çıtasını yükseltmiştir.

Bizde yeni uygulanmaya başlayan bu ara dönem tatili doğru bir uygulama her ne kadar geç alınmış bir karar olsa da bu sistemin zamanla oturması ile eğitim ve öğretimde daha iyi bir noktaya ulaşacağımızı düşünmekteyim. Öğrencilerin tatil ile birlikte dinlenmeleri ve tekrardan eğitime başlamaları onların zihinsel ve düşünsel becerilerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Yalnız çok fazla tatilin olması da öğrencileri tembelliğe yöneltebilir.

Bizim ülkemizde tatil olanağı çok fazla olmaktadır. Buda odaklanma ve dikkati toplayamama gibi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Tatilinde eğitimi sekteye uğratmayacak şekilde ve motivasyonu sağlayacak bir zaman aralığında olması eğitim ile dolaylı ve doğru bir şekilde ilişkilendirilmesi ile öğrencinin başarısını arttırır.

Batıdaki sistemde eğitim ile tatil arasında en önemli çizgi öğrencinin sadece eğitim odaklı değil belirli aralıklar ile tatil yaparak eğitimi özümseyerek almış olmasıdır. Bu yüzden batıdaki bir öğrenci eğitimi hayatı boyunca kendine ayırmış olduğu zamanı daha iyi bir şekilde değerlendirmektedir. Hedeflerine ulaşırken eğitimi daha akılcı ve özümseyici algılamaktadır. Ülkemizde uygulanan ara tatil sisteminin semeresini ileriki zamanlarda alacağımızı düşünmekteyim.

Bu eğitim sisteminin de bir nevi yenilenmesini sağlayacaktır. Öğrenciler ve öğretmenlerde bu sistemi daha iyi anlayıp eğitimde farklı çalışmalar ile daha çeşitlilik yapacaklarını tahmin ediyorum. Bu şekilde Batı Avrupa eğitim seviyesini yakalayacağız.

Son olarak, ara tatil dönemi uygulamasını geçte olsa doğru buluyorum. Öğrencilerin kendilerini yenilemeleri açısından çok faydalı bir uygulama ancak eğitiminde tatilden ibaret olmadığını ve süreklilik sağlanması açısından da yenilikçi olmalıyız. Kalın sağlıcakla…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar