'Yatırımın iştahı azalmakta'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Yatırımın iştahı azalmakta'
Abone ol
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Belirsizlikler risk algısını artırmakta ve her geçen gün yatırım iştahı azalmakta, sağlık sorunu ortadan kalkmadan ekonominin tam olarak normalleşmesi mümkün gözükmemektedir dedi.
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Belirsizlikler risk algısını artırmakta ve her geçen gün yatırım iştahı azalmakta, sağlık sorunu ortadan kalkmadan ekonominin tam olarak normalleşmesi mümkün gözükmemektedir" dedi.

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, öncekigün açıklanan 2021-2023 Yeni Ekonomik Programı'nı ASO Eylül ayı toplantısında değerlendirdi. Özdemir, pandemi sürecindeki belirsizlikler ve yurt içinde düşük talep seviyesinin büyüme dinamiklerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyerek, "Son aylardaki toparlanmaya ve 2019'un çok iyi bir yıl olmamasına rağmen Türkiye ekonomisi hala pandemi öncesi seviyeye gelememiştir" dedi.

Hem dış talep hem de iç talepte beklenen artışın ortaya çıkmamasının, ekonomik dengelenme sürecini yavaşlattığını ifaden Özdebir, "Belirsizlikler risk algısını artırmakta ve her geçen gün yatırım iştahı azalmakta, sağlık sorunu ortadan kalkmadan ekonominin tam olarak normalleşmesi mümkün gözükmemektedir. Buna rağmen virüsle yaşamayı öğrenmeli ve bu doğrultuda işlerimize devam etmeyi başarabilmemiz gerekir. Bazı makroekonomik göstergeler ekonomik direnci desteklese de, ülkenin yüklü dış finansman ihtiyacı ve ekonomi dışı belirsizlikler TL üzerindeki baskının devam etmesine neden olmakta, kırılganlıklar varlığını korumaktadır" şeklinde konuştu.

"GÜVEN SORUNU SÜREKLİ KUR ATAKLARINA NEDEN OLMAKTADIR"

Mevcut durumda en önemli sorunun TL'ye karşı güven sorunu olduğunu belirten Özdebir şöyle konuştu:

Güven sorunu sürekli kur ataklarına neden olmaktadır. Kalıcı bir çözüm önerisi ortaya koyamadığımız sürece TL'ye karşı güven algısını oluşturmak zorlaşmaktadır. Bu şekilde devam ettiği sürece ülke ekonomimiz sürekli kur ataklarına maruz kalacak ve her atağın ardından kur daha yüksek bir seviyede dengelenecektir. Başka ülkelerin bastığı parayı, farklı ülkelerden ödünç aldığın parayla dizginlemek yerine kendi bastığın parayı güçlendirecek ve yönlendirecek bir politika tercihi ortaya koymamız gerekmektedir.

ALBAYRAK'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Büyümeye ulaşmak için ihracat, katma değerli üretim ve istihdama daha çok yoğunlaşacak" sözlerini hatırlatan ASO Başkanı Özdebir şunları kaydetti:

“Özellikle son dönemde pandemi süreci ile bozulan dengenin yeniden sağlanması için belirlenen stratejik adımlar ekonominin dengelenmesini sağlamada önemli katkılar sağlayacaktır. Son dönemde tasarruf seviyemiz oldukça düşmüştür. Tasarrufların artırılmasında öncelik kamuda yapılacak olan tasarrufla mümkün olacaktır. Planda, kamu tasarruflarında ciddi bir artış göze çarpmaktadır. Kamu tüketiminin 2021 yılında 2,2 oranında azalması ve sabit sermaye yatırımlarının 2021 yılı itibariyle 6,2, sonraki yıllarda 7 ve 7,1 oranında artış beklentisi, ekonomide üretimin devamlılığı ve artışı açısından büyük önem taşımaktadır.

Artan tasarrufların, özel sektörün yatırımlarında finansman kaynağı olarak kullanılabilecek olması büyük önem arz etmektedir. Dış ticarette ortaya çıkan dengelenme süreci ekonominin dinamizmini bozmaktadır. Bu sıkıntılı dönemde dahi ithal lüks tüketim mallarına talep artışı hala devam etmektedir. Bize düşen görev, ithal ikameci bir politika tercihi ile ithalatımızı azaltıp ihracatımızı arttırmaktır. Planda 2023 yılında 1,3 milyar dolar cari fazla veren bir ekonomi hedefimiz bulunmaktadır.

Ülkemizin cari fazla verebilmesi için üretim gücünün, katma değerli üretimin ve verimliliğin artması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek zor ama yapabilecek güç bizlerde bulunmaktadır. Ülke olarak ciddi bir dönüşüme ihtiyacımız var. Bu dönüşümü sağlayabilmek için tek çare üretmektir. Üretimi artıracak olan güç de sanayi sektörüdür. Tüm mekanizmalarımızı, desteklerimizi bunun üzerine kurgulamak zorundayız."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fenerbahçe, Michael Frey'in transferini açıkladı!Önceki Haber

Fenerbahçe, Michael Frey'in transferini...

Terörün finansı uyuşturucuya Diyarbakır'da büyük darbeSonraki Haber

Terörün finansı uyuşturucuya Diyarbakır'...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar