OMM 1’inci yaşını sanatseverle kutladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OMM 1’inci yaşını sanatseverle kutladı
Abone ol
Türkiye nin sanat yaşamına yeni bir soluk getiren OMM - Odunpazarı Modern Müze, 1.yıl dönümünü sanatseverler ile birlikte kutladı.
Türkiye'nin sanat yaşamına yeni bir soluk getiren OMM - Odunpazarı Modern Müze, 1.yıl dönümünü sanatseverler ile birlikte kutladı.

ESKİŞEHİR (Anayurt) - 2019 yılının Eylül ayında Eskişehir'de kapılarını açan ve Türkiye'nin sanat yaşamına yeni bir soluk getiren OMM - Odunpazarı Modern Müze, 1.yıl dönümünü sanatseverler ile birlikte kutladı. Yıldönümüne özel olarak Pazartesi günü ziyarete açık olan müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası müzisyenlerinin verdiği mini konserlerle ziyaretçilerini karşıladı. Müze ziyareti sonrası ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan tohum topları sanatseverlere hediye edildi.

1 yıl içerisinde Türkiye'den ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlayan, eğitim programları ile farklı yaştan bireyleri müze ile buluşturan OMM'u açılışından bu yana  (2 Eylül 2020 itibarıyla)  166.321 kişi ziyaret etti, 6.700 öğrenci ücretsiz okul turlarıyla müzeyi gezdi, 990 kişi eğitim programlarına katıldı.

HERKESİ KENDİNE HAYRAN BIRAKAN MÜZE

Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çeken OMM 1. yaşını doldurmadan, müze ve kültürel miras alanlarında dünya çapında önemli girişimleri öne çıkarmak ve onurlandırmak amacıyla İngiltere’de düzenlenen “18th Museums + Heritage Awards” (Müze ve Kültürel Miras Ödülleri) kapsamında, Yılın Uluslararası Projesi ödülü için gösterilen 5 adaydan biri oldu.

Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla katkı sunanlara minnet ve teşekkür ifadesi olarak, 1979 yılından günümüze her yıl verilmekte olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'ne 2019 yılında OMM - Odunpazarı Modern Müze layık görüldü.

BİRBİRİNDEN FARKLI İÇERİKLER SANATSEVERLE BULUŞTU

Sanatseverler için bir buluşma noktası olma hedefiyle yola çıkan OMM’da bir yıl içerisinde çağdaş sanatın farklı pratiklerini ziyaretçilerle buluşturan dört farklı sergi hayat buldu.

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen açılış sergisi “Vuslat” kapsamında yaklaşık bin sanat eserinden oluşan Erol Tabanca koleksiyonundan 65 yerli ve yabancı sanatçının 100’e yakın eseri, özel bir seçkiyle ziyaretçilere sunuldu. Dijital sanat alanında dünyanın önde gelen kolektiflerinden Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve bilimi sanatla bir araya getiren iki büyük çaplı sanal gerçeklik enstalasyonu Türkiye’de ilk defa sanatseverlerle buluştu. OMM misafir sanatçı programının ilk konukları Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ın Eskişehir’de kaldıkları üç ay boyunca ürettiği eserler Üçüncü Yer başlıklı bir sergiyle OMM izleyicisi ile buluştu. Karina Smigla-Bobinski’nin ADA isimli interaktif kinetik heykeli yine Türkiye’de ilk defa sergilendi; “performans makinesi” olarak tanımlanan eser ziyaretçilerin aktif katılımıyla hayat buldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kocaeli Üniversitesi uzaktan eğitim kararı aldıÖnceki Haber

Kocaeli Üniversitesi uzaktan eğitim kara...

Hoş geldin ‘Nostaljik tramvay’Sonraki Haber

Hoş geldin ‘Nostaljik tramvay’

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar