Mescid-İ Nebi Ne Demek, Nerededir? Mescid-İ Nebevi Nedir, Faziletleri Nelerdir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mescid-İ Nebi Ne Demek, Nerededir? Mescid-İ Nebevi Nedir, Faziletleri Nelerdir?
Abone ol
En Son Haberler - Müslümanlar ibadet etmek için Mescitlere ve Camilere gider. İslam'ın ilk Mescid-i Nebi'dir. İlk mescid, ilk karargah ve ilk yönetim binası olarak inşa edilmiştir.

Mescid-i Nebi, Nebi'nin mescidi anlamındadır. Nebi 'Rasul' anlamındadır. Nebi'den kasıt Hz. Muhammed aleyhisselamdır. Bu mescit Arap Yarımadasında yer alan Medine şehrinde bulunmaktadır.

Mescid-i Nebi Ne Demek, Nerededir?

Mescid-i Nebi 622 yılında Müslümanların Mekke'den Medine'ye hicret etmesinden sonra inşa edilen mescittir. Zemini çakıl, duvarları hasır ve çatısı hurma dallarından yapılmış bir binadır. Mescid'in arsası Medine'de ikamet eden iki yetime aittir. Bu yetimlerden arsa satın alındıktan sonra mescit inşa edilmiştir.

Mescid-i Nebi Nedir, Faziletleri Nelerdir?

Peygamberimiz ' Mescid-i Nebi'de kılınan bir rekat namaz diğer mescitlerde kılınan namazlardan 1000 kat daha faziletlidir' buyurmuştur. Bu hadis-i şerif gösteriyor ki bu mescitte kılınan namazın kıymeti oldukça fazladır.

Mescid-i Nebi'nin genel özellikleri şu şekildedir:
1- Medine'de bulunmaktadır ve İslam Devleti'nin idare merkezidir.
2- Nikah, zekat dağıtımı, önemli toplantılar ve istişareler mescidde yapılırdı.
3- Mescid-i Nebi İslam Devleti'nin muhtarlığı, belediye başkanlığı, karargahı ve ibadethanesiydi.
4- Mescitte devlet başkanı 5 vakit namaz kıldırırdı. Bazı durumlarda vekil bırakırdı. Peygamberimiz aleyhisselam Ümmü Mektum'u vekil olarak bırakmıştır. Rahatsızlandığı dönemlerde Hz. Ebu Bekr (ra)'a namaz kıldırmasını emretmiştir.
5- Mescit oldukça sade bir özelliğe sahipti. Mescitteki hurma kütüğü minber özelliğine sahipti. Gösteriş ve süsten tamamen uzak bir görüntüye sahipti. Günümüzde ise birçok değişikliğe uğramıştır.

 

Kaynak: CNNTURK.COM