Medeni Ayet Nedir? Medeni Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Medeni Ayet Nedir? Medeni Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?
Abone ol
Güncel Haberler Son Dakika - Kuran-ı Kerimde Allah'ın sözlerini ihtiva eden her bir cümleye ayet denir. Kuran-ı Kerim'de 6666 ayet bulunmaktadır. Ayetler Allah-u Teala'nın vahiy meleği Cebrail (as) vasıtasıyla peygamberlere gönderdiği emirlerdir.

Medeni Ayet Nedir?

İslam dininde Kuran-ı Kerim'de Allah-u Teala'nın peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam'a nazil ettiği ayetler Mekki ve Medeni özelliklere sahiptir. Mekki ayetler Peygamberliğin gelişi ile Hicret olayına kadar nazil olan ayetlerdir. Medeni ayetler ise Hicretten Peygamberimizin (as) vefatına kadar nazil olan ayetlere verilen isimdir. Peygamberimizin vefatı ile birlikte Kuran tamamlanmıştır.

Medeni Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?

Medeni ayetler Yahudi ve Hristiyanlarla ilişkileri düzenleyen ayetlerdir. Ticaret, boşanma, savaş, Müslümanlarla olan ilişkiler, İslami ahlak ve tevhid konularını içerir. Kuran-ı Kerim'de 28 adet Medeni (Medine'de nazil olan) sure bulunmaktadır.

Medeni Surelerin belirlenmesinde alimler surelerin özelliklerini dikkate almıştır. Surelerin genel özelliklerinin yanı sıra siyer ilminden de faydalanılmıştır. Surelerin nazil olduğu zaman dilimi değerlendirilerek surenin Mekke'de mi yoksa Medine'de mi nazil olduğu tespit edilmektedir. Medeni Surelerin belirlenmesinde Bedir, Uhud ve Hendek Savaşları belirleyici rol oynamıştır. Yahudilerle yapılan anlaşmalar, Yahudi kabilelerinin Medine'den sürülmesi gibi olaylar da Medeni surelerin belirlenmesinde rol oynamıştır.

Medeni surelerin belirlenmesinde diğer önemli bir konular ise şu şekildedir:
1- İlk umre ziyareti,
2- Veda haccı,
3- Mekke'nin fethi,
5- Peygamber efendimizin vefatı,
6- Hicret,
7- Ramazan orucunun farz kılınışı ve benzeri birçok olay Medeni surelerin belirlenmesinde belirleyici özelliklere sahip olaylardır.

 

Kaynak: CNNTURK.COM