Konut fiyatları bir yılda ikiye katlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konut fiyatları bir yılda ikiye katlandı
Abone ol
Hürriyet Emlak’ın açıkladığı Ağustos 2020 Emlak Endeksi verilerine göre, bazı ilçelerde konut fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ikiye katlandı.
Hürriyet Emlak’ın açıkladığı Ağustos 2020 Emlak Endeksi verilerine göre, bazı ilçelerde konut fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ikiye katlandı.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Emlak sektörünün Türkiye’deki en büyük aktörlerinden olan Hürriyet Emlak, Ağustos 2020 Emlak Endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre, son bir yıl içinde satılık konut fiyatlarında en çok artışın gerçekleştiği Gaziantep’te satılık konut fiyatlarındaki artış yüzde 50’yi aşarken en çok değer kazanan ilçe ise İstanbul - Avcılar oldu. Satılık konut fiyatlarının son 12 ayda ikiye katlandığı Avcılar’ı yüzde 97’lik artış ile İstanbul - Sarıyer ve yüzde 94’lük artış ile Antalya – Döşemealtı izledi.

Hürriyet Emlak, bünyesinde bulundurduğu ilanlardan derlediği Emlak Endeksi’nin verilerini kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre Türkiye genelinde satılık konut fiyatı en çok artan beş il Gaziantep, Antalya, Eskişehir, Çorum ve Sakarya oldu. Ağustos 2019’da ortalama satılık konut metrekare fiyatının bin 734 lira olduğu Gaziantep’te son bir yılda yaşanan yüzde 53,5’lik artış ile metrekare fiyatı 2020 yılının Ağustos ayında 2 bin 661 liraya yükseldi. Antalya’da yüzde 40,94’lük artış ile satılık konut metrekare fiyatı 2 bin 643 liradan 3 bin 725 liraya yükseldi. Ortalama metrekare fiyatının bin 812 liradan 2 bin 526 liraya yükseldiği Eskişehir’de ise yıllık artış yüzde 39,42 olarak tespit edildi. Ortalama metrekare fiyatının en yüksek olduğu iller ise 6 bin 57 lira ile Muğla, 5 bin 58 lira ile İstanbul, 3 bin 808 lira ile İzmir ve 3 lira 725 lira ile Antalya oldu.

FİYATLAR BİR YILDA İKİYE KATLANDI

Türkiye genelinde satılık konut fiyatları değişim oranlarında en fazla yükseliş İstanbul’un Avcılar ilçesi oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ortalama metrekare fiyatı bin 914 lira olan Avcılar’da yaşanan yüzde 112,14’lik artış ile ortalama metrekare fiyatı 4 bin 60 liraya yükseldi. Avcılar’ı satılık konut piyasasının son bir yılda yükselişe geçtiği İstanbul’un bir diğer ilçesi olan Sarıyer yüzde 97,92’lik artış ile izledi. Ortalama metrekare fiyatının 9 bin 226 lirayı bulduğu Sarıyer’de bu ortalama 18 bin 261 liraya kadar yükseldi. Ev fiyatlarının en çok arttığı ilçeler ise yüzde 94,70’li artış ile Antalya – Döşemealtı, yüzde 90,05’lik artış ile Muğla – Fethiye ve yüzde 74,35’lik artış ile Kahramanmaraş – Onikişubat oldu.

EN KISA AMORTİSMAN ORTALAMASI ADANA’DA

Emlak endeksi verilerinde il bazında amortisman sürelerine de yer verildi. Buna göre Türkiye’de konut yatırımının en kısa sürede kendini amorti ettiği il 9 yıl ile Adana oldu. Adana’yı 16 yıllık ortalama geri dönüş süresiyle Mersin ve Muğla izledi. Listede yer alan diğer iller ise, 18 yıl ile Denizli ve Hatay, 19 yıl ile Bursa, Eskişehir ve Tekirdağ oldu.

Yatırımcıların kazandığı, ev sahibi olmak isteyenlerin de zorlandığı Ankara’nın ilçelerinde de fiyatlar yükselme eğilimini sürdürdü. Ankara’nın kalbi Çankaya’da satılık konut fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 60,41’lik artış yaşanırken Çankaya’yı, yüzde 38,66 ile Etimesgut ve yüzde 37,07 ile Gölbaşı takip etti. İlan sayıları baz alındığında ise, talebin arttığı illerden Aydın’da yüzde 71,64 oranında, Balıkesir’de yüzde 49,77 oranında, Muğla’da yüzde 127,81 oranında satılık konut ilanları artış gözlendi. Düşüşün gözlemlendiği İstanbul yüzde 10,14, Ankara’da ise yüzde 28,65’lik düşüş yaşandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Günde 6 bin çocuk ölümüne yol açabilirÖnceki Haber

Günde 6 bin çocuk ölümüne yol açabilir

Son şampiyon Medipol Başakşehir, sezonu Atakaş Hatayspor karşısında açıyorSonraki Haber

Son şampiyon Medipol Başakşehir, sezonu...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar