Koca: Vaka oranı 3 haftada yüzde 49 azaldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koca: Vaka oranı 3 haftada yüzde 49 azaldı
Abone ol
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki koronavirüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek üzere Diyarbakır a geldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki koronavirüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek üzere Diyarbakır'a geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki corona virüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek üzere Diyarbakır'a geldi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'yla bir araya gelen Bakan Koca, temaslarına ilişkin valilikte basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır'daki corona virüs vakalarının filyasyon çalışmalarıyla düşüşe geçtiğini söyleyen Bakan Koca şunları kaydetti:

"Sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Diyarbakır'da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadık. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahaleyle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır'da mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385'e çıkardık. Her zaman altını çiziyorum, temasları ne kadar erken izole edersek, salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Önemli olan temaslıları ve pozitif olan vakaları erken dönemde izole etmek olmalı. Türkiye, dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biridir. Bu gücümüzü Diyarbakır'da yoğun bir şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki, 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır.

Bir diğer önemli hususu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, ne yazık ki ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafede taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. Bu anlamada Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum. Bugün bölgedeki durumu yerinden görmek, acil müdahale gerektiren konulara, çözüm üretebilmek için buradayız. Az sonra İl Sağlık müdürümüzün, saha koordinatörümüzün ve başhekimlerimizin katılımıyla İl Değerlendirme toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda alınacak yen tedbirleri de istişare edeceğiz. Daha sonra ise Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürlerimizin, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizin katılımıyla bölge toplantılarımızı yapmış olacağız. Böylece bu 6 ilimizdeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. İstişarelerimiz bittikten sonra özellikle aldığımız kararları ve sorunlarını cevaplamış olacağım" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trabzonspor'un Norveçli oyuncusu Trondsen: "İyi ve kaliteli takım olduğumuzu düşünüyorum"Önceki Haber

Trabzonspor'un Norveçli oyuncusu Trondse...

Akar ve komutanlardan komandolara ziyaretSonraki Haber

Akar ve komutanlardan komandolara ziyare...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar