Elektriğe %5,75 Zam Geldi: 31 Aralık Tarihine Kadar Geçerli Olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elektriğe %5,75 Zam Geldi: 31 Aralık Tarihine Kadar Geçerli Olacak
Abone ol
EPDK'nın üç aylık toplantısından zam kararı çıktı, elektriğe %5,75 zam geldi. Yeni tarifeye ilişkin tüm detaylar şimdi Webtekno'da.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, her üç ayda bir elektrik tariflerini belirlediği toplantısını gerçekleştirdi. 2020’nin son üç ayı için çıkan karara göre elektrik, önceki üç aya göre %5,75 daha yüksek fiyatlandırılacak.

Karara göre elektriğin kilowatt/saati konutlarda 71,02 kuruştan 75,1 kuruşa, sanayide 70, 97 kuruştan 75, 06 kuruşa ve ticarethanelerde 94,44 kuruştan 99,87 kuruşa çıktı. 2020’nin son çeyreğinde geçerli olacak bu yeni fiyatlar, 2021’in ilk üç ayı için önümüzdeki dönemde yapılacak toplantılar ile değişebilir. 

EPDK’nın elektrik zammı kararında yükselen dolar kuru da etkili oldu:

rüzgar gülleri

Habertürk’ün aktardığı bilgilere göre yeni tarifelerin belirlenmesi için EPDK yetkilileri sektörel maliyetleri masaya yatırdı. Dolar kuru artışı ve buna bağlı olarak Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarafından gelen ek maliyetler değerlendirildi.

Güneş, rüzgar, su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı tesislerin alım garantileri dolar üzerinden hesaplandığı için bu tesislere harcanan TL bazındaki bütçede artış yaşandı, bu da EPDK’nın zam kararında etkili oldu.

Zamla birlikte faturalardan alınan TRT payları da arttı, toptan elektrik birim fiyatı da yükseldi:

elektrik faturası

Elektrikten alınan %2’lik TRT yapı, birim fiyat üzerinden hesaplandığı için zamla birlikte artışa geçti. Kilowatt/saat başına TRT payı konutlarda 0,72 kuruştan 0,78 kuruşa, ticarethanelerde 1,08 kuruştan 1,16 kuruşa çıktı. Sanayiden ise TRT payı almama kararı geçerliliğini korudu. 

Karar ile birlikte toptan elektrik satışının fiyatı da yükseldi. Buna göre yeni dönemde toptan elektrik satışı kilowatt/saat başına 13,2 kuruştan 15,48 kuruşa yükseldi. EPDK’nın yeni tarifeleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye, Antarktika’da Kalıcı Üs KuruyorÖnceki Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye, Ant...

Konyaspor, top toplayıcı genci gole katkısı nedeniyle ödüllendirdiSonraki Haber

Konyaspor, top toplayıcı genci gole katk...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar