Diyarbakır esnafının pandemi umutsuzluğu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır esnafının pandemi umutsuzluğu
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, çayevi, çay bahçesi gibi işletmeler tekrar faaliyet göstermeye başlarken, yüzde 50 kapasite ile çalışan Diyarbakır’daki esnaf ise iş yapamadığı için kara kara düşünüyor.

Yağmur Ensari (YENİGÜN ÖZEL)
Uzun bir aradan sonra Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararla kapalı olan işletmeler yeniden faaliyete başladı. 07.00-19.00 saatleri arasında sadece yüzde 50 kapasite ile hizmet verebilecek olan Diyarbakır'daki işletme sahipleri ise kapanış saati ve kapasite nedeniyle iş yapamadıklarını söyledi. Kafe işletmecisi Şakir Kaya,“ Yüzde 50 kapasite ile hizmet verilmemiz yönünde karar alındı ama yüzde 50 oranında bile müşteri ağırlayamıyoruz. Yüzde 30 oranında müşteri potansiyelimiz var. Geçmiş kazancımız ile kıyasladığımızda 4’te 3 oranında düşme var” dedi.

PERSONEL SAYIMIZ 1'E DÜŞTÜ

Şakir Kaya, personel sayısında düşme yaşandığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “3 yıldır işletmecilik yapıyorum Geçmişle kıyasladığımızda çok kötü durumdayız. Yüzde 50 kapasite ile hizmet verilmemiz yönünde karar alındı ama yüzde 50 oranında bile müşteri ağırlayamıyoruz. Yüzde 30 oranında müşteri potansiyelimiz var. Geçmiş kazancımız ile kıyasladığımızda 4’te 3 oranında düşme var. Personel sayımızda düşme oldu eskiden 6 personel ile hizmet veriyorduk. Şimdi ise sadece 1 kişi ile hizmet veriyoruz.”

YÜZDE 100 KAPASİTE BEKLİYORUZ

Restoran ve kafe işletmecisi Kenan Sevim ise, “Tarihi bir mekan olan Kervansaray Otel’in restoran ve kafesini işletiyorum. İşletmelerin yüzde 50 kapasite ile açılması kapalı kalmasından daha iyi oldu. En azından evimize ekmek götürebiliyoruz. Şu an işletmemizde çalışan yaklaşık 20 arkadaşımız var. Yüzde 100 çalışmaya başladığımız zaman istihdama daha fazla katkı sunacağız” dedi.

'YENİ DESTEK BEKLİYORUZ'

Kahvehane işletmecisi Mahmut Tuncay ise günde 20 müşteri tek geldiğine dikkat çekerek, “Kahvehane ve çayevi işletiyorum. Pandemi nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadık. Açılma kararı alındı ama ne yazık ki yüzde 50 kapasite ile tek açıldık. Kafelere giden müşteriler belki vardır ama bizim dükkanlarımız hep boş kaldı. Mekanlar açıldı ama oyun oynatmamıza izin verilmiyor diye kimse gelmiyor. Kiramı bile ödeyebileceğimi sanmıyorum.Yüzde 50 kapasite ile açtığımız için tamamen açılana kadar yeni destekler verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muğla Seydikemer’de kadın esnaflara ziyaretÖnceki Haber

Muğla Seydikemer’de kadın esnaflara ziya...

Karacabey’de tarihi eser operasyonuSonraki Haber

Karacabey’de tarihi eser operasyonu

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar