Bahçeli’den “10 Aralık İnsan Hakları Günü” tepkisi: HDP'yi, Demirtaş'ı ve Kavala'yı h

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bahçeli’den “10 Aralık İnsan Hakları Günü” tepkisi: HDP'yi, Demirtaş'ı ve Kavala'yı h
Abone ol
10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yapılan açıklamaları Twitter hesabı üzerinden eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP’nin kapatılması gerektiğini savunarak, tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu iş insanı Osman Kavala’yı hedef aldı.

Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarla 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yapılan açıklamaları hedef aldı. Bahçeli, "10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle, yine bildik aydın müsveddeleri, kiralık kalem, sözde gazeteci ve kimliksiz akademisyenlerden mürekkep 805 çürük şahıs sipariş bir zillet bildirisine ortaklaşa imza atmışlardır. İhanet masasının başında mama kuyruğuna girmişlerdir" dedi.

Bahçeli'nin paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Kandil’in sesi kesilmiş, teröristlerde korku dağları sarmış, kaçacak ve saklanacak yeni delikler aramaya başlamışlardır. Ancak bu defada TBMM’de grubu bulunan terörizmin vekil suretleri sabırları zorlayan, tahammülleri test eden konuşmalarla yegane mihrak haline gelmişlerdir.

"HDP isimli husumet ve hıyanet oluşumu demokrasinin ardına saklanarak, özgürlük ve insan hakları sığınığına yuvalanarak Türkiye’ye meydan okumaktadır. HDP bir terör sorunudur, bölücülük yuvasıdır, fitne tezgahıdır, demokratik güvenliğimize doğrulmuş melun bir silahtır.

"Bu kervan böyle gitmemelidir. Adalet ve hukuk mutlak surette devreye girmeli, HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır. Yani demem odur ki, HDP’yi Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur. Bu terör ve bölücülük yatağı kapatılmalıdır."

HDP’nin kapatılması talebinin ardından Bahçeli, yargı reformu tartışmaları için de, “Anlaşıldığı üzere, 2021 reform yılı olacaktır. Bizim de arayış ve özlemimiz budur. Hukuktan ekonomiye, daha doğrusu hayatın her alanında 2023 vizyonuna muvafık ve müzahir bir reform seferberliğine sonuna kadar destek olacağımızın güvence ve sözünü açık çek olarak veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ VE KAVALA AÇIKLAMALARI

Bahçeli, son haftalarda gündeme gelen Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın uzun tutukluluk sürelerine değindi. Demirtaş'a "terörist" Kavala'ya "Sorosçu" diyen Bahçeli, "Tarafsız Türk mahkemeleri karar vermelidir, suç ve suçluyla mücadele edilmelidir" ifadelerini kullandı:

“Zillet ittifakının istismar kozları elinden alınmalıdır. Uzayıp giden davalar süratle karara bağlanmalıdır. Terörist Demirtaş veya Sorosçu Kavala hakkında karar oluşmalı, hukuken suçlu olup olmadıkları da teyit ve tescil edilmelidir. Yargı reformunun önceliği bu olmalıdır."

"Cezaevinde tutuklu bulunan bir teröristten demokrasi abidesi çıkarma çabalarına bağımsız ve tarafsız Türk mahkemeleri geldiğimiz bu aşamada bir son vermelidir. Kim olursa olsun, muhatap şahısların hakkında Türk adaletinin vereceği her karara saygı duymak da temel ilkemizdir."

"Terörist Demirtaş davasının bu kadar sürmesinin, mesela 16 Mart 2021’e ertelenmesinin makul bir nedeni var mıdır? Suç ve suçluyla gecikmeksizin mücadele edilmelidir. 2021 yılında terörle ilgili tüm davalar sonuçlanmalı, Türkiye bu bahsi hukuken kapatmalıdır."

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kökleşmesi, tam olarak yerleşmesi, var olan tüm kurum ve kurallarıyla devlet ve toplum hayatının kılcal damarlarına nüfuz etmesi maksadıyla ne gerekiyorsa yapılmalı, nasıl bir reform süreci öngörülüyorsa tatbik edilmelidir."

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Hakverdi’den Erdoğan’a “hırsızlık” yanıtıÖnceki Haber

CHP’li Hakverdi’den Erdoğan’a “hırsızlık...

İYİ Parti'li Çıray'dan HDP'deki dinleme cihazına yönelik açıklamaSonraki Haber

İYİ Parti'li Çıray'dan HDP'deki dinleme...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar