Tarihi Rivayet Hayat Buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarihi Rivayet Hayat Buldu
Abone ol
Osmanlının savaş meydanında şehit olan tek padişahı Sultan 1. Muratın Bursadaki türbesinin önüne nar ağacı dikildi.
Q Bar Cafe

Tarihi ve kültürel miras yatırımları ile Bursanın ecdat emanetlerine sahip çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmanlının 3üncü padişahı Sultan 1. Muratla ilgili bir rivayeti, gerçeğe dönüştürdü. Osmanlı Devletine Avrupanın kapılarını açan ilk padişah olan, padişahlığı süresince girdiği tüm savaşları kazanan 1. Murat, 1. Kosova Savaşından sonra savaş meydanını gezerken Sırp asker Miloş Obiliç tarafından hançerlenerek şehit edilmişti. İç organları Priştine Mazgit köyüne gömülen 1. Murat için buraya Padişah Yıldırım Bayezid tarafından 14üncü yüzyılda türbe inşa ettirilirken, naaşı ise Bursaya getirilip, halen türbesinin olduğu yere defnedilmişti. Rivayetlere göre; Kosova’da şehit olan Murat Hüdavendigar’ın orada dayandığı bir nar ağacı, toprağı ile birlikte Bursa’ya getirip türbenin yanına dikilmiş. Meyveleri iri ve ekşi olan bu ağaç zamanla kuruyup gitmiş.  Çok sonraları Bursa Müftülerinden
Uşakizade Hacı İbrahim Efendi, Molla Fenari’nin torunu Ahmet Efendiye bu nar ağacından bahsetmiş ve araştırmalar sonucunda bu ağacın ufak bir dalı bulunmuş.

Rivayet gerçek oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi de Osmanlının 3üncü padişahı Sultan 1. Muratla ilgili bu rivayeti gerçeğe dönüştürdü. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaşın da katıldığı törende 1. Muratın türbesinin yanına sembolik olarak bir nar ağacı dikildi. Önce türbeyi ziyaret edip, padişahın ruhuna dua eden  Başkan Aktaş, daha sonra nar ağacını da kendi elleri ile dikip, can suyunu da kendisi verdi. Başkan Aktaş, Her bir karışı ecdat kanıyla sulanmış, şehit kanlarıyla sulanmış, yine manevi büyüklerimizin her bir karışına imza attığı Bursamızda onların huzurunda olmak bizler için büyük bir şeref ve onur. Bu vesileyle de rabbim şefaatlerine bizleri de nail eylesin inşallah dedi.Başkan Aktaş, daha sonra Murat Hüdavendigar Camii önünde vatandaşlara salep ikram edip. onlarla sohbet etti.


Hibya Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEV UK Açılış Lansmanını GerçekleştirdiÖnceki Haber

TEV UK Açılış Lansmanını Gerçekleştirdi

Şekerbank, Genel Müdür Yardımcısı Görevden AlındıSonraki Haber

Şekerbank, Genel Müdür Yardımcısı Görevd...

İQ Emlak

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Düet Academy