Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların heyecanla beklediği müjdeyi açıklıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların heyecanla beklediği müjdeyi açıklıyor
Abone ol
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazını Türkiye'ye yayacak Filyos Doğal Gaz İşletme Tesisi'nin temelini atıyor. Törende milyonların heyecanla beklediği müjdeyi de duyuracak olan Erdoğan'ın Karadeniz'de yapılan yeni doğal gaz keşfini açıklaması bekleniyor.

Türkiye'nin geçen yıl Karadeniz'de 405 milyar metreküplük gaz keşfinin ardından Sakarya Gaz Sahası'nda rezerv tespiti ve yeni gaz keşfine yönelik sondajlarla yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Bugün Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii'nin ve MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılışını gerçekleştiren Erdoğan, şimdi de Filyos Doğal Gaz İşletme Tesisi'nin temelini atıyor. Erdoğan törende tüm Türkiye'nin merakla beklediği müjdeyi de açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün Zonguldak'ta her biri birbirinden güzel bir dizi program vesilesiyle bir araya geldik. Akabinde belediyemizi de ziyaret etmek suretiyle şehrimize yapılan hizmetleri dinleme imkanı bulduk. Buradan Zonguldak Belediyemize bu süreci yakından takip ettiği için teşekkür ediyorum.

Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa'nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikası'nın heyecanını yaşadık. Türkiye'nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım gaz maskeleri de burada üretilecek. Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız, heyecanlıyım. Zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği tesisleri gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda.

Ayrıntılar geliyor...

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların heyecanla beklediği müjdeyi açıklıyor

Kaynak: SONDAKIKA.COM