Sağlık Bakanı Koca: 50 milyon kişiyi en erken dönemde aşılamamız lazım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Bakanı Koca: 50 milyon kişiyi en erken dönemde aşılamamız lazım
Abone ol
Koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarıyla ilgili son bilgileri aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin erken dönemde 50 milyon kişi aşılaması gerektiğini söyledi.
Fahrettin Koca Getty Images

Koronavirüs salgını ve aşı çalışmalarıyla ilgili son bilgileri aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin erken dönemde 50 milyon kişi aşılaması gerektiğini söyledi.

Sabah Gazetesi'ne konuşan Bakan Koca, "Nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerekiyor. Bu durumda 50 milyon kişiyi en erken dönemde aşılamamız lazım. Erken dönemde dünyayla birlikte en yaygın aşılamayı yapan ülkelerden biri olacağız" dedi.

Koca, "Mart ayından bu yana hastalığı atlatanlar da hesaba katıldığında aşılama ve bağışıklık kazananlarla birlikte çok ciddi yol almış olacağız" ifadelerini kullandı.

Aşıların koruyuculuğu konusunda bu aşamada hiçbir aşı için net süre verilemediğini belirten Koca, "Geleneksel yöntemlerle üretilen yani virüsün izole edildiği, inaktif hale getirildiği aşıların 6-8 ay, duruma göre bir yıl koruyucu olduğunu biliyoruz" dedi.

'Neden inaktif aşı tercih ettik?'

Türkiye'nin Çin'den aşı almasıyla ilgili soru işaretlerine değinen Koca, aşıların menşeinden ziyade üretim yöntemi, güvenlik ve etkinliğine bakılması gerektiğini savundu:

"En güvenilir olan geleneksel yöntemle geliştirilen inaktif aşı türü. Bu, üretimi kolay olmayan, maliyeti yüksek bir aşıdır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır. Diğer aşı, yani mRNA aşısı genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır. İnsanlarda yeni uygulanan bir teknolojiyle hazırlanmaktadır. Çalışmalarda kısa dönem sonuçları başarılı olmuştur, orta ve uzun vadede sonuçları bilinmemektedir. Yurtdışından inaktif aşıyı özellikle tercih ettik."

'Vatandaş aşıyı eczaneden de alabilir'

Çin aşısı dışındaki aşılardan da getirileceğini duyuran Bakan Koca, "Ruhsatını almış bir aşı, başvuru sonrası Türkiye'de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına izin verebiliriz. İnaktif aşı dışında uluslararası süreçlerden geçmiş diğer aşılara da erişim sağlanacak" ifadelerini kullandı.

'6 ilde sorun yaşıyoruz'

Dünyada birinci dalganın henüz bitmediğini söyleyen Koca, "Bu durum zirve süreçlerle yaşanıyor. İstanbul 3. zirveyi, Anadolu 2. zirveyi gördü. Son alınan tedbirlerin etkisinin iki hafta sonra görüleceğini düşünüyoruz. Yoğun bakım doluluğu konusunda Adana, İzmir, Samsun, Hatay, Antalya, Ordu gibi illerde sorun yaşıyoruz. İstanbul ve Ankara daha kontrol altında" dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=3h4pkUO3Gmk

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 196 kişi daha artarak toplamda 14.705'e çıktı, yeni vaka sayısı da 31.896 olarak belirlendi.

Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac'ın üçüncü faz testleri devam ederken Türkiye, bu şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

Türkiye'nin sipariş ettiği Sinovac aşısı CoronaVac hakkında neler biliniyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Kasım'daki konuşmasında bu aşıların Aralık'ta sağlık çalışanlarına yapılabileceğini söyledi.

Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

Yoğun bakım yatağı bulamayanlar anlatıyor: 'İnsanlar göz göre göre ölüyor'Covid-19 aşısının güvenli olduğuna kim karar veriyor?Koronavirüs aşısı için yarış: Hangi ülke ne durumda?Koronavirüs BBC BİLMENİZ GEREKENLER - Koronavirüs nedir? TÜRKİYE'DE SON DURUM - Hangi önlemler alındı? KORONAVİRÜS HARİTASI - Salgında son durum ne? SON VERİLER NEREDE? - Sağlık Bakanlığı'nın günlük tablosu BELİRTİLER - Koronavirüsten nasıl korunursunuz? VÜCUDA ETKİLERİ - İnsan bedeninde ne değişimlere yol açıyor? NASIL KORUNURSUNUZ? - Hangi önlemleri alabilirsiniz? COVID-19 VE GERÇEKLER - Koronavirüs hakkında inanmamanız gereken hurafeler

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çağatay Ulusoy’un yeni projesi belli olduÖnceki Haber

Çağatay Ulusoy’un yeni projesi belli old...

Foça açıklarında savaş gemisi batığı bulunduSonraki Haber

Foça açıklarında savaş gemisi batığı bul...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar