QNB Finansleasing’e 100 milyon avro kaynak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
QNB Finansleasing’e 100 milyon avro kaynak
Abone ol
Türkiye merkezli QNB Finansleasing; kaynağını, düzenlemesini ve temsilciliğini Hollanda Kalkınma Finansman Kurumunun (FMO) sağladığı 100 milyon Avro değerinde sendikasyon kredisi sağladı.

Türkiye merkezli QNB Finansleasing; kaynağını, düzenlemesini ve temsilciliğini Hollanda Kalkınma Finansman Kurumunun (FMO) sağladığı 100 milyon Avro değerinde sendikasyon kredisi sağladı. 

Aralarında ağır iş makineleri, güneş panelleri, tıbbi cihazlar ve ofislerin de bulunduğu alanlarda kira sözleşmeleri sunan Türkiyedeki önde gelen finansal kiralama şirketlerinden QNB Finansleasing, kredinin yüzde 70ini, yeni ekipman ve uzun vadeli varlık kiralamaları için KOBİlere tahsis edecek olup, kalan yüzde 30unu ise, yenilenebilir enerji (özellikle de güneş paneli leasing sözleşmeleri) ve enerji verimliliği ürünleri (bilanço sonuçlarına kıyasla en az yüzde 20 enerji tasarrufu) için tahsis edecektir.

Bu sendikasyon kredisinin katılımcıları arasında Atlantic Forfaiting, Blue Orchard, European Fund for Southeast Europe (“EFSE”), Microfinance Enhancement Fund (“MEF”) ve Oesterreichische Entwicklungsbank (“OeEB”) yer almakta olup, kredi üç yıllık ve beş yıllık iki farklı vade dilimi içermektedir. 

FMOda Kıdemli Yatırım Uzmanı olarak görev alan Nico Mensink, şunları söyledi: Gerçekleştirdiğimiz bu işlemle, Türkiyedeki zorlayıcı pazar koşullarında etki yaratma konusundaki taahhüdümüzü ve güçlü sendikasyon becerilerimizi bir arada kullanabildiğimizi gösterdik.”

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, konuyla ilgili şunları söyledi: Hollanda merkezli uluslararası kredi kuruluşu FMO ile imzalanan sendikasyon anlaşması çerçevesinde üç ve beş yıl vadeli olmak üzere, toplam 100 Milyon Avro kredi sağlanmış olup, kredinin yüzde 70’i ile KOBİ’lerimizi (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) destekleyen; kalan yüzde 30 ile de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sağlayan projeleri finanse edeceğiz. Sağladığımız sendikasyon kredisiyle müşterilerimizin üretim maliyetlerini azaltmak suretiyle, yatırımları için finansman ihtiyaçlarını karşılayarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak olmaktan da büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bu uzun vadeli olanak, özellikle de dünyayı kasıp kavuran COVID-19 pandemisinin yanında Türkiyede mevcut durumda yaşanan ekonomik dalgalanmalar sırasında QNB Finansleasingin KOBİlere ve yeşil varlıklara ikraz yoluyla finansman sunması için istikrarlı bir dayanak sağlıyor. Türkiyede halen yetersiz hizmet alan bir segment konumunda olan KOBİler, Türkiye ihracat sektörü ve istihdam açısından önem arz ediyor. Türkiyedeki leasing sektöründe bu işlem, FMOnun etki yaratma stratejisiyle uyumlu olarak gerçekleşti. Stratejinin odak noktasında BM SKA 8 (İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme), SKA 13 (İklim Eylemi) ve SKA 17 (Amaçlar İçin Ortaklıklar) yer alıyor.

25 yılı aşkın bir süredir Türkiyede faaliyet gösteren FMO, finans sektöründe, yenilenebilir enerji, tarım-gıda ve su sektörlerinde yüksek etkili işlemlere, ayrıca özel sermaye işlemleri piyasasına odaklanmaktadır. Türkiyeye ayrılmış olan yaklaşık 400 milyon Avroluk portföy ile, Türkiye FMO için büyük bir piyasadır.

height=5760
Hibya Haber Ajansı