Prof. Berkant Ödemiş: Önlem alınmazsa su kıtlığı kapıda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Prof. Berkant Ödemiş: Önlem alınmazsa su kıtlığı kapıda
Hatay MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ödemiş, son 10 yıl içinde küresel ...

Hatay MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ödemiş, son 10 yıl içinde küresel anlamda nüfus artış hızının 2 katı olmasına karşın su kaynaklarının kullanım hızının 6-7 kat artığını söyledi. Ödemiş, bu verilerle gelecekte meydana gelebilecek sorunların önüne geçilebilmesi için tarımda, sanayide ve kentsel kullanımda yeni planlamalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

'BİR TAKIM UYGULAMALARI GÖZDEN GEÇİRMEMİZ LAZIM'

DHA'da yer alan habere göre, yapılan araştırmalarda, gelecek dönemde yazın uzun ve daha sıcak günlere maruz kalınacağını belirten Ödemiş, şöyle konuştu: "Uzun yaz mevsimine maruz kalacağımız için bu dönemlerde yağış miktarları son derece düşük. Özellikle su gereksinimlerini kuyulardan sağlayan kentlerde gelecekte bu miktarların yer altı kuyularındaki bu suların azalması dikkate alınarak gelecekte ne tür önlemleri alacağımız ile ilgili birtakım çalışmaları şimdiden başlatmamız lazım. Bunun için insani alışkanlıklarımızdan tutun da kentsel kullanımda belediyelerin şimdiye kadar yaptığı birtakım uygulamaları yeniden gözden geçirmemiz lazım."

DAHA AZ SU TÜKETEN BİTKİLER ÖNERİSİ

"Çim alanları oldukça yüksek miktarlarda su tüketiyor ve bu durumdan kesinlikle kaçınılması gerekir" diyen Ödemiş şöyle devam etti: "Belediyeler, çim yerine kurağa dayanıklı daha az su tüketen bitkileri seçmesi gerekiyor. Yaz mevsiminin uzun ve şiddetli geçtiği alanlarda belediyelerin kesinlikle kuraklık analizlerini yapıp, gelecekte su kullanım miktarının nereye kadar artacağını nüfus artış hızını da dikkate alarak planlama yapması gerekiyor." (HABER MERKEZİ)

Abone ol

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tanju Çolak: Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye ağlayarak gittimÖnceki Haber

Tanju Çolak: Galatasaray'dan Fenerbahçe'...

Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri açıklandı (11 Haziran 2022)Sonraki Haber

Günlük elektrik üretim ve tüketim verile...

İQ Emlak

Yorum Yazın

Q Bar Cafe