Polenin faydaları neler? Polen nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Polenin faydaları neler? Polen nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?
Abone ol
Polenin kemiklerden tırnaklara kadar vücuda birçok faydası var. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, polendeki doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağladığ

Polenin doğal demir içeriği ile çocukların gelişimine katkıda bulunduğunu söyleyen Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağlar" dedi.

Polenin, tabiatın en değerli hazinelerinden ve aynı zamanda bitkilerin de üreme hücresi olduğunu söyleyen Samancı, “İçeriğinde doğal olarak tüm vitamin ve mineralleri barındırdığı içinde literatürde “Tek Tam Gıda” olarak geçer" dedi.

Polen, yüksek oranda protein (yaklaşık yüzde 30), lif, fenolik ve flavonoid bileşenler ve insanlar için gerekli aminoasitleri bileşiminde bulunduruyor.
A, C, E, D, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B9 ve K vitaminleri
Magnezyum
Kalsiyum
Demir
Çinko
Selenyum
Potasyum minerallerini de içeriyor.
Polenin bileşimi, rengi ve şekli elde edildiği bitkisel kaynağa göre değişkenlik gösteriyor.

 

Polene bakılarak, çevredeki bitki florasıyla ilgili bilgi sahibi olunabileceğini anlatan Samancı, ayrıca polenin balın kaynağıyla ilgili de bilgi verdiğini belirtti. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, şunları söyledi:

Polen, arılar için doğadaki tek protein kaynağıdır ve beslenme açısından önemli bir role sahiptir. Polenin yeterli düzeyde olmaması, arıların pestisit, patojen gibi zararlı dış etmenlere karşı dirençlerinin azalması nedeniyle arı kolonisindeki popülasyonun da azalmasıyla sonuçlanabilir.

Polenle ilgili yapılan araştırmalara değinen Samancı, şu ifadeleri kullandı:

Araştırmalarda polenin, sinirsel, soğuk algınlığı ve ülser gibi hastalıklarda kullanımı olduğu, hücre yenileyici, canlılık verici, iştah düzenleyici, hemoglobini yükseltici, sindirimi kolaylaştırıcı,üreme sistemi üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu ortaya konulmuştur.
Polen, doğal demir içeriği ile kırmızı kan hücrelerinin, cildin, görme yetisinin, demirin metabolizmasının korunmasına, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.

Yine doğal demir içeriği ile çocukların bilişsel gelişimine katkıda bulunur. 
Doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağlar. 
Yüksek protein içeriği ile sporcular içinse harika bir besindir

Polenin düzenli miktarda beslenmeye dahil edilmesi halinde dışarıdan ayrıca beslenmeyi desteklemek amaçlı vitamin mineral preparatı almaya gerek kalmayacağını söyleyen Tanuğur, "Polen, çocuklar tarafından günde en az 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler tarafından günde en az 2-4 tatlı kaşığı tüketilebilir. Doğrudan çiğnenerek ya da su, süt, meyve suyu veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz" dedi.

 

Kaynak: CNNTURK.COM


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zafer Ergin'den 'Arka Sokaklar' açıklaması: İnşallah 15 yıl daha...Önceki Haber

Zafer Ergin'den 'Arka Sokaklar' açıklama...

Uzman anlattı: Toplu taşıma düşünülenden daha mı güvenli?Sonraki Haber

Uzman anlattı: Toplu taşıma düşünülenden...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar