Ne Kadar Kan Abdesti Bozar? Vücut Ne Kadar Kanarsa Abdest Bozulur?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ne Kadar Kan Abdesti Bozar? Vücut Ne Kadar Kanarsa Abdest Bozulur?
Abone ol
Gazete Haberleri - Abdesti bozan haller, namazın kılınmasına engeldir. Abdesti bozulan kişi hiç bir şekilde namaz kılamaz ve abdest almalıdır. Hanefi ve Şafi mezhebine göre de abdesti bozan haller farklıdır. Hanefilere göre vücuttan akan kan abdesti bozar.

Ne Kadar Kan Abdesti Bozar?

Abdesti bozan hallerden biri de kandır. Şafi mezhebine göre kan abdesti bozmaz. Ancak Hanefi mezhebine göre vücudun herhangi bir yerinden kan aktığı zaman abdest bozulur. Bu durumda yeniden abdest alınması gerekir. Burun kanaması veya benzeri kanama türlerinde de abdest bozulur. Kanama sadece yaralama ile olmasa bile abdest yine de bozulur. Yaranın açılması, sivilcenin patlaması veya ameliyatlı yerin kanaması gibi bütün kanama çeşitleri abdesti bozar ve abdestin tazelenmesi gerekir.

Vücut Ne Kadar Kanarsa Abdest Bozulur?

Hanefi fıkhına göre abdesti bozan hallerden biri de vücuttan kan akmasıdır. Kanın ne kadar aktığı konusu ise önemlidir. Sahih bir hadis-i Şerifte Rasulullah aleyhisselam'ın hanımlarından biri kendi alnından akan kanı sildi. Daha sonra Rasulullah aleyhiselam abdest tazeledi. Bu hadiste Hanefiler ' Rasululah akan kanı sildiğinden dolayı abdesti tazeledi, demiştir ve vücuttan kan aktığında abdestin bozulduğuna hükmetmiştir. Şafiler ise 'Rasulullah'ın hanımı alnına değdiği için Rasulullah'ın abdestini tazelediğine' hükmederek kanın abdest bozmadığına hükmetmiştir.

Hanefiler bu hadis-i Şerifi baz alarak vücuttan akan kanın akıcı olması gerektiğini savunmuştur. Ucu kanlı ama akmayan küçük sivilcelerin abdesti bozmayacağına hükmetmişlerdir. Savaşta ise Hanefiler bu konuda Şafilere tabi olmaktadır. Savaşta vücutta kanama oldukça fazla olur. Bu durumda Hanefiler Şafii fıkhını uygulamaktadır. Hanefi mezhebine tabi olan bir Müslüman vücudunda hafifte olsa kanama meydana geldiğinde abdest tazelemelidir. Bu kanın az da olsa akması gerekir. Zorunlu durumlarda mezhepler diğer bir mezhebe uyabilir.

 

Kaynak: CNNTURK.COM