Muğla Belen kahvesi nerede? Menteşe yöresi neresidir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla Belen kahvesi nerede? Menteşe yöresi neresidir?
Abone ol
En Son Haberler - Muğla'daki Belen Kahvesi meraklıları tarafından araştırılmaktadır. Menteşe Yöresi ve Belen Kahvesi konuları sıklıkla merak edilmektedir. Peki ama Belen Kahvesi ve Menteşe Yöresi nerede?

Belen Kahvesi ve Menteşe Yörelerinin nerede olduğu araştırılmaktadır. Peki ama Muğla Belen Kahvesi nerede yer almaktadır? 

Belen Kahvesi nerede?

Belen Kahvesi ve Türküsü,  Temmuz 1946'da Muğla'nın Gevenes Köyü'ndeki ( günümüzdeki adı Çaybükü Mahallesi/Menteşe ) Belen Kahvesi'nde meydana gelen gerçek bir olay üzerine Değirmenci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla ünü Türkiye geneline yayılan bir halk türküsüdür. Meydana gelen bu acı olaydan sonra Belen Kahvesi zamanla yıkılma ve yok olma noktasına gelir. Ancak, 6 Nisan 2005 yılında Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılıp restore edilerek tekrar hizmete açılır. Bugün Belen Kahvesi, Gevenes, yeni adıyla “Çaybükü" Mahallesinde ovaya hâkim bir tepede yer almaktadır.

Gevenes Köyü'nde yaşayan ağa oğlu Mustafa Şahbudak köy muhtarı Tevfik Cezayir'in en yakın arkadaşıdır. Bu ikili her akşam köy kahvesinde dama maçı düzenler, iddialı ve dostça yapılan bu karşılaşmalar kahvedekiler tarafından ilgi ile izlenir. Bir temmuz akşamı yine dama oynarken oyunun yarısında "Sarı Memet" lakaplı orman memuru Mehmet İn çıkagelir. Gevenes ve Kozağaç köyleri civarında bir orman yangını çıkar. Yangın ile ilgili tutulan zaptın bekçi tarafından Muğla'ya gönderilmesini muhtardan talep eder. Muhtar Tevfik Cezayir, 'Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem' diyerek isteği reddeder. Bunun üzerine Ormancı ile Muhtar arasında tartışma başlar. Ormancı dama masasını devirerek dağıtır, muhtarın arkadaşı Mustafa Şahbudak ise bu davranış üzerine ormancıya bir tokat atar. Ormancı kamasını çıkartarak Mustafa Şahbudak'ı kolundan yaralar. O da, bunun üzerine tabancasıyla ormancıya ateş eder. Kurşun sekerek olayı yatıştırmak amacıyla araya giren Muhtar'a isabet eder ve ölümüne sebep olur.

Bu acı olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn, tayinini Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne ister ve oraya yerleşir. Doksanlı yılların başında da ölür. Hayatının geri kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa Şahbudak ise 28 Mart 2005 günü tedavi gördüğü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 83 yaşında ölür.

Menteşe yöresi neresidir?

Kıyı Ege Bölgesinün Büyük Menderes Oluğu güneyinde kalan kesimine "Menteşe Yöresi" denilmektedir. 13. yüzyılda Manteşe yöresi Bizanslıların elinde bulunuyordu. Bizanslıların "Karya" adını verdikleri bu yöre aynı yüzyılda Menteşe Beyliğinin eline geçince
"Menteşe" adıyla anılmaya başlandı. Bu yörede dağların ve bunlar arasında yer alan depresyonların uzanış doğrultusu kuzeydeki gibi batı-doğu değil, kuzeybatı-güneydoğu'dur. Bu yöreyi doğudan batıya doğru ana hatlarıyla şu ünitelere ayırmak mümkündür:
MENTEŞE YÖRESİ
a) Denizli batısında yer alan BABA DAĞI veya AKDAĞ
b) Karacasu vadisi (Dandalaz Vadisi)
c) KARINCALI DAĞ
d) Tavas Ovası-Akçay vadisi
e) DOĞU MENTEŞE DAĞLARI
(Madranbaba Dağı, Oyuklu Dağ)
f) Çine Çayı
g) BATI MENTEŞE DAĞLARI
(Beşparmak, Karakümes, Marçal Dağları)
h) Milas Ovası ve Güllük (Mandalya) Körfezi kıyıları
i) Bodrum yarımadası
ı) Marmaris, Datça, Bozburun Yarımadaları

Menteşe yöresi dağları doğuda Sarayköy-Denizli ovaları batısında yükselen, Harita Genel Komutanlığı’nca basılan yeni fiziki haritada adı “AKDAĞ” olarak yazılan BABA DAĞI üç zirveden oluşmaktadır. Babadağ kasabası gerisinde kuzeydeki zirve Baba Dağı (2294),
ortadaki zirve Karababa (2308), güneydeki zirve ise Evrantepe olarak adlandırılmıştır. Bu dağlar ile Karıncalı Dağ arasında Karacasu vadisi yer almaktadır.

Kaynak: CNNTURK.COM


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Facebook, o paylaşımları kaldıracağını açıkladıÖnceki Haber

Facebook, o paylaşımları kaldıracağını a...

Aylar sonra evine dönen Muhittin Böcek'in ilk fotoğrafıSonraki Haber

Aylar sonra evine dönen Muhittin Böcek'i...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar