Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) nedir, neden olur? Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) nedir, neden olur? Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri!
Abone ol
Batman’da 8 yaşındaki çocuğun Covid-19’a yakalandıktan sonra miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrasında hastalıkla ilgili detaylar merak edilmeye başladı. Peki, Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) nedir, neden olur? Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri

Batman'da görev yapan anestezi uzmanı Dr. Gülsüm Kahveci Kılınç ve dahiliye uzmanı Dr. Şenol Kılınç’ın oğulları Toprak Kılınç, geçen ay Covid-19’a yakalandı. Toprak, tedavisinin ardından koronavirüsü yendi ancak 4 hafta sonra bölgesel kas-iskelet sistemi ağrısı olarak bilinen miyofasiyal ağrı sendromu gelişti. Adana'daki hastanede tedaviye alınan Toprak, yapılan tüm müdahalelere rağmen dün yaşamını yitirdi. Bu kahreden olay sonrasında miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) hastalığıyla ilgili bilgiler araştırılmaya başlandı.

MAS (MİYAFASAL AĞRI SENDROMU) NEDİR?

Miyofasiyal ağrı sendromu, bölgesel bir veya birkaç kas grubunda saptanan tetik noktalar ve bu noktaların palpasyonu ile ortaya çıkan yansıyan ağrı tablosu ile karakterize yumuşak doku romatizması (eklem dışı romatizma) veya bölgesel ağrı sendromudur. Çok sık rastlanan, bölgesel kas-iskelet sistemi ağrısı olarak tanımlanan miyofasiyal ağrı sendromu, iskelet kaslarının akut veya kronik travmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır.

Kronik ağrısı olan kişilerin büyük çoğunluğunda miyofasiyal ağrı sendromuna rastlanılır ve hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Sıklıkla boyun, sırt, bel, kalça, omuz, kollar ve bacaklarda görülen miyofasiyal ağrı sendromu, boyun ve bel fıtığının yanı sıra siyatik ağrısı ile karıştırılmaktadır. Miyofasiyal ağrı sendromu, vücutta kas dokusunun bulunduğu her bölgede (yüz, kafa, saçlı deri vs.) görülebilir.

MAS (MİYAFASAL AĞRI SENDROMU) BELİRTİLERİ NEDİR?

-Miyofasiyal ağrı sendromunda bir veya birden fazla kas grubunda ağrı, spazm, batma, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve sıkışma şeklinde belirtiler gözlemlenir.

-Bu ağrılar boyun ve sırt bölgesinde görülüyorsa terleme ve üşüme gibi durumlarda eklenir.

-Miyofasiyal ağrı sendromu genellikle boyun, sırt, bacak, bel, kalça, omuz ve kollarda görülür.

-Ağrılar künt ya da sızı şeklindeki ağrıların yanı sıra bıçak saplayıcı keskin ağrılara kadar varabilir.

-Miyofasiyal ağrı sendromunda görülen ağrılara hareket kısıtlılığı, yorgunluk, uyuşukluk hissi, mide bulantısı, baş dönmesi ve depresyon eşlik edebilir.

-Sürekli tekrar eden şiddetli ağrılar hastanın muayenesini de güçleştirebilir. Morfin benzeri güçlü ağrı kesici ilaç enjeksiyonundan sonra hastada kısa süreli bir rahatlama gözlemlenir. Ancak ilacın etkisini yitirmesiyle birlikte ağrılar yeniden meydana gelir.

MAS (MİYAFASAL AĞRI SENDROMU) TEDAVİSİ

Ağrının giderilmesi için; sıcak-soğuk tedavileri, fizik tedavi ajanları, tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğne tedavisi, nöralterapi, germe-gevşeme egzersizleri, ozon terapi ve manuel terapi seçeneklerinden hastaya uygun olanlar seçilerek tedavi edilir.

Kaynak: CNNTURK.COM