Mekki Ayet Nedir? Mekki Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mekki Ayet Nedir? Mekki Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?
Abone ol
Güncel Haberler Son Dakika - İslam'ın ana kaynağı olan ve Allah'ın Cebrail aracılığı ile Peygamberlere gönderdiği emirlere ayet denilmektedir. Ayetler belli zamanlarda inmiştir ve iniş zamanlarına göre sınıflara ayrılmıştır.

Mekki Ayet Nedir?

Peygamberimize vahyin inmesiyle başlayan Mekke dönemi hicrete kadar devam etmektedir. Bu sürede inen bütün ayetlere Mekki ayet denilmektedir.

Mekki Ayetler Kaç Tanedir, Özellikleri Nelerdir?

Peygamberimizin 611 yılı itibariyle ayetlerin nazil olması ile birlikte peygamber olmuştur. Ayetlerin nüzul zamanı farklıdır ve Mekki ve Medeni olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Bu ayırım nüzul zamanına göre belirlenmiştir.

Kuran-ı Kerim'de 114 sure bulunmaktadır. Bu surelerden 86 tanesi Mekki Sure olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlama Mekki Surelerin genel özelliğine göre belirlenmiştir. Bazı surelerin Mekki mi veya Medeni mi olduğu konusunda itilaf edilmiştir. Mekki Surelerin genel özelliği şu şekildedir:

1- Tevhid konusu baskındır. Allah-u Tealanın birliği ve putların reddi konusu ön plandadır. Müşriklerden putlarını red etmesi ve tek olan Allah'a iman etmeleri tavsiye edilmektedir.

 2- Mekkeli Müşriklere hitap söz konusudur.

 3- Ahirete iman konusu ağırlıklı konulardan biridir.

 4- İşkence ve baskıdan söz edilmektedir.

 5- Allah yolunda sabredilmesi gerektiği ve bunun mükafatının cennet olduğu Mekki surelerinin genelinde ağırlıklı konudur.

 6- Mekkeli Müşriklerin cehennem azabından sakınmaları tavsiye edilmiştir.

 7- Şirk ve iman konusu ağırlıklıdır.

Bu konuları ihtiva eden Mekki Sureler İslam'ın temelini oluşturan önemli konuları ele almaktadır. Kelime-i Şehadet konusu ağırlıklıdır ve bu konuda Müslümanların gayretli olması emredilmektedir.

 

Kaynak: CNNTURK.COM