Mavi ve Yeşilin Neden Doğadaki En Parlak Renkler Olduğu Açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mavi ve Yeşilin Neden Doğadaki En Parlak Renkler Olduğu Açıklandı
Abone ol
Araştırmacılar, doğadaki yoğun, saf kırmızı renklerin neden parlak mavi ve yeşil tonlar üreten yapısal renkler yerine pigmentler tarafından üretildiğini açıkladı.

Çalışma kapsamında ekip, mat yapısal rengin sınırlarını belirlemek için sayısal bir deney kullandı ve görünür spektrumda yalnızca maviveyeşile kadar uzandığını buldu. Yapısal renkler, renklerin pigmentlerinden veya boyalardan değil, rengin ait olduğu yüzeyden kaynaklanıyor. Bu noktada yapısal renklere örnek olaraksa tavus kuşunun mavi rengi ya da mavi kanatlı kelebekleri gösterebiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise yapısal renklerin solmamasıdır. Bu açıdan bağımsız mat renkler, metalik efektlerin istenmediği boyalar veya kaplamalar gibi uygulamalar için oldukça faydalı olabiliyor.

Yapısal renkler yapay olarak yeniden oluşturuldu:

Yapısal renk

Çalışma hakkında konuşan Cambridge Kimya Bölümü'nden Gianni Jacuci, "Yoğunluklarına ve solmaya karşı dirençlerine ek olarak, yapısal renk kullanan mat bir boya çok daha çevre dostu olacaktır çünkü toksik boyalar ve pigmentlere ihtiyaç duyulmayacaktır. Ancak herhangi bir ticari uygulamadan önce bu tür renkleri yeniden oluşturmak için sınırlamaların ne olduğunu anlamamız gerekiyor" dedi.

Doğadaki yapısal renk örneklerinin çoğunun 'yanardöner' olduğunu belirten araştırmanın ortak yazarlarından Lukas Schertel ise "Şu ana kadar doğal olarak oluşan mat yapısal renk örnekleri yalnızca mavi veya yeşil tonlarında mevcuttur. Kırmızılar veya turuncular için mat yapısal rengi yapay olarak yeniden oluşturmaya çalıştığımızda hem doygunluk hem de renk saflığı açısından düşükkaliteli bir sonuç elde ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar, yapısal rengin sınırlamaları belirlemek için sayısal modellemeye başvurdu:

Yapısal renk

Dr. Silvia Vignoli'nin laboratuvarında yapılan çalışmada doymuş, saf ve mat kırmızı yapısal renk oluşturmanın sınırlamalarını belirlemek için sayısalmodellemeye başvurdu. Daha sonrasında doğal dünyada bulunan nanoyapıların optik tepkisi ve renk görünümü modellendi.

Sonuçlar, görünür spektrumun kırmızı bölgesinde doymuş, mat yapısal renklerin yeniden oluşturulamayacağını gösterdi ve bu da doğal sistemlerde bu tonların yokluğunu açıklayabilir.

Sonuçlar hakkında konuşan Dr. Silvia Vignolini, "Tek saçılma ve çoklu saçılma arasındaki karmaşık etkileşim ve bağlantılı saçılmanın katkıları nedeniyle kırmızıya ek olarak sarı ve turuncuya da neredeyse hiç ulaşılamayacağını gördük" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Duvarların Arkasındaki Nesneleri Görebilecek Bir Algoritma TasarlandıÖnceki Haber

Duvarların Arkasındaki Nesneleri Görebil...

Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil’in Heykeli, Dünyanın En Önemli 10 Kadın Bilim İnsanının Arasına GirdiSonraki Haber

Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil’in Heyk...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar