Kayseri’de sınav sistemi tartışması (ÖZEL HABER)

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kayseri’de sınav sistemi tartışması (ÖZEL HABER)
Abone ol
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) senatosu, 2021 ?? 2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyıl yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılış şekillerini aldığı kararla duyurdu. Buna göre sınavlar uzaktan online olarak gözetimli ve denetimli şekilde yapılacak.

İsmail YILDIZ

Pandemi sürecinde örgün eğitimden vazgeçilirken sınavların nasıl yapılacağı ise her zaman tartışma konusu oldu. Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) senatosunun online ve denetimli yapılmasına karar verdiği sınavlar öğrencinin tepkisini çekti. Teknik yetersizlikler ve olası kesintileri gerekçe gösteren öğrenciler,  sınav şartlarının esnetilmesini istiyor.

Teknik imkansızlıklar ve kişisel tercih nedeniyle online sınav olmak istemeyen öğrenciler pandemi koşulları uygulanarak yüz yüze sınava çağrılacak. Kendi aralarında haberleşen çok sayıda öğrenci teknik imkansızlıklar ve alt yapı yetersizliğini gerekçe göstererek online sınavların kameralı şekilde yapılmasına karşı çıktı.

Haber merkezimize ulaşan öğrenciler, “Senato kararına göre final sınavlarına kameralı şekilde gireceğiz. İmkanın olup olmaması Erciyes Üniversitesi’nin sorumluluğunda değilmiş. Ya da bu kadar hastalık çoğalmışken belli olmayan bir tarihte yüz yüze sınav yapılacakmış. Öğrenciler mağdur. Mağduriyetimizin giderilmesine yönelik halen bir açıklama yapılmadı” şeklinde tepki gösterdi.

İsminin verilmesini istemeyen kadın bir öğrenci de, “Üniversite yönetimi vize sınavlarında sorular arası geçişi kaldırarak bir önceki soruya dönüşümüz engelledi. Şimdi de finallere çok az bir zaman varken kamera kararıyla karşımıza geldi. Her öğrencinin bu imkanlara sahip olmadığı aşikar. Ayrıca elektrik kesintisi, internet sıkıntısı sorunlarından kopma kopya olarak sayılıyor. Şimdi de ya kamera açacaksın KVK kanununu çiğneyeceksin ve ‘Biz sorumluluk almayacağız bütün sorumluluk öğrencide olacak’ deniyor. Ya da pandemiye rağmen okula gelip yüz yüze sınav olacaksın deniyor. Lütfen sesimizi duyurun.” diye konuştu.

Bu arada öğrenciler sosyal medya üzerinden #VazgeçErü ve #ErciyesAdaletİstiyor hashtagleriyle seslerini duyurmaya çalışıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çanakkale Savaşı TIR’ı Bursa’daÖnceki Haber

Çanakkale Savaşı TIR’ı Bursa’da

Bayburt Memur-Sen: "Polisimizin yanındayız"Sonraki Haber

Bayburt Memur-Sen: "Polisimizin yan...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar