‘Karettanın Gözyaşları’ çocuklarla buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘Karettanın Gözyaşları’ çocuklarla buluştu
Abone ol
Eğitimci-yazar Aymen Akçay’ın son kitabı ‘Karettanın Gözyaşları’, 5 Yıldız Yayınları’ndan çıktı.

Öykü setinde yerini bulan ‘Karettanın Gözyaşları’, doğal dengenin bozulması, canlıların yaşam alanının insanlar tarafından tüketilmesi ve bu nedenle soyu tükenmekte olan karetta karettaların yaşam mücadelesini konu alıyor.

Çocuklar için yazarken "Çok daha bilinçli ve alana dairbilgili" olmak gerektiğini ifade eden Akçay, "Çok geniş içeriğe sahip 'çocuğagörelik ilkesi'ni içselleştirmeden çocuklar için yazılamaz. Çocukla yazan bir yazariçin; her yaş grubunun hobilerinden fobilerinden, dil-anlatım düzeylerine,kelime dağarcıklarından psikolojilerine, sosyal var oluşlarından çevreyleetkileşimdeki tavırlarına kadar çok engin bir kültür birikimine; bu alana dair yetenek,beceri ve aşk derecesinde yazma isteğine sahip olması gerekiyor" dedi.

"ÇOCUKLARIN MUTLU OLMASINA YARDIMCI OLUYOR"

Aymen Akçay, kitap okumanın yararlarını ise şöyle özetliyor: "Bilim, sanat ve çocuğa görelik ilkesine göre yazılmış bir kitabın; çocuklariçin sayılmayacak kadar iyi, doğru, güzel yararlarının olduğunun bireyler vetoplum tarafından bilinmesi toplumda kitap okumanın yolunu açar. Bu türkitapları okuyan çocuk, genç ya da yetişkinin dili, anlatımı; yorumlama,karşılaştırma, algılama, soru sorma, doğru karar verme, kendini gerçekleştirme,haz duyma yetenekleri gelişir, beğeni düzeyi yükselir. Bütün bunlar onunyaptığı işte daha verimli ve böylece mutlu olmasına yardımcı olur."

Akçay’ın bundan önce "Yaramaz Tosbağa", "Uç Atım Uç", "Ayvaya Acıktım", "Güneşin Kemanı" isimli çocuk kitapları çıktı.

AYMEN AKÇAY KİMDİR?

1971 yılında doğan Aymen Akçay, Gazi Üniversitesi KırşehirEğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Halen Bursa’da öğretmenliğine devam edenAkçay, tiyatro, halk oyunları ve şiir dinletileri gibi birçok etkinliğe imzaattı. Çini Kitap ve Edebiyat Nöbeti gibi dergilerde yazıları yayımlanan Akçay,2017 yılında Çini Kitap -Eliz Edebiyat dergilerinin, “Bursa’dan ÇocukEdebiyatına Katkı Ödülü”ne layık görüldü. BUYAZ (Bursa Yazın Sanat Derneği)Yönetim Kurulu üyesi ve Kestel Çocuk Yazını Atölyesi kurucusu olan yazar; ŞabanAkbaba’nın 2016 yılından beri yönettiği Çocuk Yazını Atölyesi’ne devam ediyor.

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Kabul Görmüş Kanaatler Sözlüğü'Önceki Haber

'Kabul Görmüş Kanaatler Sözlüğü'

Adana'da kanalisazyon çukuruna düşen hamile kadın yaralandıSonraki Haber

Adana'da kanalisazyon çukuruna düşen ham...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar