İplik üreticileri zorda: Eylül ayında 24 TL olan pamuk 63 liraya çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İplik üreticileri zorda: Eylül ayında 24 TL olan pamuk 63 liraya çıktı
Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin en önemli girdisi olan pamuk, emtia fiyatlarındaki artıştan payını aldı. Pandemi sonrası küresel pazarda ...

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin en önemli girdisi olan pamuk, emtia fiyatlarındaki artıştan payını aldı. Pandemi sonrası küresel pazarda yaşanan normalleşme ile talep artınca, İzmir Ticaret Borsası’nda (İTB) Eylül 2021’de kilosu 24 TL ile sezona başlayan, 20 Aralık’ta 38 TL’yi, Mart 2022’de ise 50 TL’yi gören pamukta fiyat, 8 Haziran itibariyle 63 TL’ye yükseldi.

İTB korbeyinde oluşan pamuk fiyatı 9 aylık sürede 2,6 katına çıkmış oldu. İTB korbeyinde Ege pamuğundaki fiyat artışının devam edeceği ve fiyatın 70 TL’lere yükselebileceği iddia edildi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre; pamuk fiyatlarındaki hareketlilik başta iplik üreticileri olmak üzere piyasada dengeleri sarstı. İplik fabrikalarının kapasite daralttığı, önümüzdeki günlerde izin kullandırma, bakım gibi tedbirleri devreye alarak üretime ara verme seçeneğini değerlendirdiği öğrenildi.

Pamukta arz-talep eğrisi bozuldu

Fiyatta yaşanan yükselişi yorumlayan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak, pamukta arz talep eğrisinin bozulduğu bir dönem yaşandığını belirterek, “tedbirli olmakta fayda var” uyarısında bulundu. Pandemi öncesi 1 dolar 38 cent olan ABD pamuğunun bugün 3,5 dolara yükseldiğini anlatan Uçak, "Pandemi döneminde ertelenen talep artışı göz ardı edilmemeli. Ancak şu andan itibaren sanayicilerin bu pamuk fiyatıyla iplik üretip, fiyat tutturması mümkün değil. Firmalar kapasite düşürmeyi ve izinleri erkene çekmeyi gündemlerine aldı. Zira, 1 birime ürettiği ipliği kimse 0.80 birime satamaz. Bu durum sürdürülebilir değil" şeklinde konuştu.

Uz Pamuk A.Ş. ortağı Müfit Uz ise 6 dolara ürettikleri ipliği, 5,5 dolara satmalarının mümkün olmadığını belirterek, "Hammaddeyi satıp, fabrikayı kapatsam daha karlıyım” dedi.

 

Abone ol

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İkinci el otoda fiyatlar arttı, satışlar düştüÖnceki Haber

İkinci el otoda fiyatlar arttı, satışlar...

Adalet Atlası bitiyor: Bugün Türkiye’de adaleti konuşmanın anlamı ne?Sonraki Haber

Adalet Atlası bitiyor: Bugün Türkiye’de...

İQ Emlak

Facebook Yorum

Yorum Yazın

İQ Emlak