İngiltere’den Pfizer-Biontech aşısı uyarısı: Önemli alerjik geçmişi olanlar aşılanmasın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İngiltere’den Pfizer-Biontech aşısı uyarısı: Önemli alerjik geçmişi olanlar aşılanmasın
Abone ol
İngiliz Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) yetkilileri, Pfizer-Biontech aşısının, alerji geçmişi olanlarda olumsuz etki yarattığını, bu nedenle alerjik reaksiyon geçmişi olan kişilerin bu aşıyı yaptırmaması gerektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz gün İngiltere’de ilk kez uygulanmaya başlanan Pfizer-Biontech koronavirüs aşısıyla ilgili İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti’nden açıklama geldi.

Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlanan aşıyla ilgili İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti Tıbbi Direktörü Profesör Stephen Powis, ”Aşının ilk gününde iki kişide ‘normal dozdaki bir ilaca karşı gelişen zararlı ve istenmeyen etkiler’ anlamına gelen advers reaksiyonu gözlemledik” ifadelerini kullanırken alerjik reaksiyon geçmişi olan kişilerin Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen corona virüs aşısını olmaması gerektiğini söyledi.

AP’nin haberine göre İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tıbbi direktörü Profesör Stephen Powis, sağlık yetkililerinin ülkenin ilaç düzenleyicisi olan Tıbbi ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Dairesi'nin tavsiyesi üzerine hareket ettiğini söyledi.

İKİ KİŞİ OLUMSUZ YANIT VERDİ

Powis, "Yeni aşılarda yaygın olduğu gibi, dün başlanan aşılama çalışmalarında önemli bir alerjik reaksiyon geçmişi iki kişinin olumsuz yanıt vermesinden sonra bu aşıyı almamasını tavsiye ediyoruz” derken Powis, "Her ikisinin de durumu iyi ve daha iyiye gidiyor" şeklinde konuştu.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) başkanı Dr. June Raine, parlamento komitesine yaptığı açıklamada, "Alerjik reaksiyonlarla ilgili iki vaka raporumuz var. Daha önce yapılan kapsamlı klinik çalışmalarda bunun tespit edilen bir durum olmadığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlık kurumlarından yapılan açıklamalarda tespit edilen alerjilerin ise hangi alerji türleri olduğu belirtilmedi.

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'a Kameralar önünde aşı yaptır çağrısıÖnceki Haber

Erdoğan'a Kameralar önünde aşı yaptır ça...

TTB: Evinde Covid-19 hastası olanlara bile temaslı değil gerekçesiyle test yapılmadıSonraki Haber

TTB: Evinde Covid-19 hastası olanlara bi...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar