İmparatorlukların Sığınağı 'Softa Kalesi' Turizme Kazandırılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İmparatorlukların Sığınağı 'Softa Kalesi' Turizme Kazandırılıyor
Abone ol
Tarihte çok sayıda imparatorluk tarafından savunma amaçlı kullanılan Mersin'in Bozyazı ilçesindeki Softa Kalesi, restore çalışmalarıyla turizme kazandırılarak ziyarete açılacak.

Antik Çağ'da bir tepe üzerine inşa edilerek birçok imparatorluk ve devletin sığınak olarak kullandığı Mersin'in Bozyazı ilçesinde tarihi Softa Kalesi, restore edilerek turizme kazandırılacak.

Ulaşımının zor olması nedeniyle ziyaretçilere kolaylık sağlamak amacıyla kale çevresindeki Bozyazı Kaymakamlığının girişimleriyle çalışma başlatıldı.

Kaledibi Mahallesi'ndeki bir tepe üzerinde bulunan Softa Kalesi, ışıklandırma, merdiven ve çevre düzenlemesiyle turizme açılacak. İlçe merkezinin doğusundaki 140 metre yüksekliğinde bulunan bir tepede yer alan Softa Kalesi, çalışmaların ardından ziyaretçilerle buluşacak.

'Harika ve doyumsuz bir manzarası var'

Bozyazı Kaymakamı Arif Yalçın, AA muhabirine, Softa Kalesi'nin yaklaşık 1800 yıllık tarihe sahip olduğunu söyledi.

Kalenin tarihteki birçok imparatorluğa ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Yalçın, devletlerin bölgeyi 'savunma kalesi' olarak kullandığını ifade etti.

Yalçın, kalenin bölgedeki önemli tarihi yapılar arasında yer aldığını belirterek, 'Kalenin tanıtımı ve ziyaretçiye açılması bizim için önem arz ediyor. Hem doğaya zarar vermeyecek hem de tarihi yapısını koruyacak şekilde turizme açmayı istiyoruz. Öncelikli hedefimiz ilk olarak ışıklandırmak. Ardından belli bir mesafeye kadar ulaşımını iyileştirmeyi hedefliyoruz. Harika ve doyumsuz bir manzarası var. Bütün Akdeniz Bölgesi'ni ayaklarınızın altında gibi seyretme imkanı veriyor. Amacımız kalemizi korumak, aslına uygun muhafaza etmek. Kalemizi turizme kazandırarak ilçemizin tanıtımına hizmet etmesini planlıyoruz.' dedi.

Mimarisi tarihe ışık tutuyor

Geçmişi Antik Çağ Dönemi'ne uzanan, birçok imparatorluğun savunma amaçlı kullandığı kalenin, tarihteki ismi 'Sycae' olarak biliniyor.

Kalenin güney yamacındaki örnekleri, Anamur ilçesindeki liman şehri Anemurium Antik Kenti mimari biçimine benzetiliyor.

Tarihte iki katlı mezar ve bir sarayın inşa edildiği belirtilen Softa Kalesi'nde duvarları halen ayakta olan yapının cami, kalenin sur duvarlarına yakın inşa edilmiş alanın Geç Roma dönemine ait hamam olduğu değerlendiriliyor.

Kalede Roma ve Bizans imparatorlukları dönemlerinde kullanılmış olan içleri sıvalı çok sayıda mezarın olduğu tahmin ediliyor.

Geç Roma ve Bizans imparatorlukları tarafından kullandığına dair izler taşıyan, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti komutanlarından Ertokuş Bey tarafından ele geçirilip Kilikya Ermeni Krallığı ve Karamanoğlu Beyliği'ne ev sahipliği yaptıktan sonra 1470'li yıllarda dönemin Osmanlı Devleti vezirlerinden Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katıldığı resmi kaynaklara geçen Softa Kalesi, tarihin mimarisini bugüne taşıyor.

İLİşKİLİ HABERLER Mersin Günübirlik Gidilecek Yerler

Mersin Günübirlik Gidilecek Yerler

Mersin Şehir Tiyatrosu’na Yeni İsimler Katılacak

Mersin Şehir Tiyatrosu’na Yeni İsimler Katılacak

Mersin Erdemli’de Açık Hava Sineması

Mersin Erdemli’de Açık Hava Sineması

Kırıkkale'nin Kapadokya'sı: Hasandede Peri Bacaları

Kırıkkale'nin Kapadokya'sı: Hasandede Peri Bacaları

İLİşKİLİ GALERİLER Turizm Cenneti Kaş'tan

Turizm Cenneti Kaş'tan "Gelmeyin" Çağrısı

Mersinli Arıcılar Sezonun İlk Polen Hasadına Başladı

Mersinli Arıcılar Sezonun İlk Polen Hasadına Başladı

Salgın Sonrası Turizmin Yol Haritası

Salgın Sonrası Turizmin Yol Haritası

Prag’da Gezilecek Modern Mekanlar

Prag’da Gezilecek Modern Mekanlar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TFF'den talimat değişikliğiÖnceki Haber

TFF'den talimat değişikliği

Tarihi Metropolit Evi Kültür Merkezi OluyorSonraki Haber

Tarihi Metropolit Evi Kültür Merkezi Olu...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar