Hurma ani acıkmaları önlüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hurma ani acıkmaları önlüyor
Abone ol
Ramazan’da sofralarımızdan eksik etmediğimiz hurma liften zengin olmasının yanı sıra potasyum, magnezyum, bakır ve B vitaminleri içeriyor. Ayrıca bağışıklığımızı güçlendiren antioksidanlardan oldukça zengin bir besin. İçerdiği bu vitamin ve mineraller ile hurma ‘tam bi

 

1- TOK TUTAR
 

Hurma yüksek lif içeriğiyle uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Hurmanın yanında ceviz ve badem gibi kuruyemiş tüketmenizde fayda var. Böylece kan şekerinizde ani değişiklik oluşturmayacağı için oruç tutarken halsizlik gibi sorunlar yaşamazsınız.

2- BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemi daha da önem kazandı. Ramazan’da sofraların vazgeçilmezi hurma içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklığı da güçlendiriyor. Üzerine tahin eklerseniz hurma daha lezzetli ve doyurucu olacaktır. 

 

3- BAŞ AĞRISINA KARŞI ETKİLİ
 

Hurma içerdiği magnezyumla baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Oruç tutarken baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız özellikle sahurda hurma tüketmenizde fayda var. Hurmanın yanında bol su içmeyi de unutmayın, çünkü baş ağrınızın nedeni sıvı eksikliği de olabiliyor.

4- ENERJİ DEPOSUDUR

Ramazan’da öğün sayısının azalmasıyla birlikte halsizlik ve yorgunluk problemleri sıkça yaşanıyor. Hurma içeriğindeki B vitaminleri sayesinde enerji sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlayarak, yorgunluğa da iyi geliyor.

 

5- KABIZLIĞA KARŞI KORUR
 

Ramazan’da vücudumuzdaki sıvının azalması nedeniyle kabızlık gibi sindirim yakınmaları oluşabiliyor. Hurma içeriğindeki lif sayesinde bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığa karşı etkili oluyor.

6- KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Hurma potasyumdan zengin bir meyve olduğu için vücudun sıvı ve elektrolit dengesini sağlıyor. Bu etkisiyle kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düzenlenmesine yardım ediyor. 

 

7- KAS AĞRILARINI VE KRAMPLARI ÖNLER
 

Hurma yüksek miktarda potasyum içeriğine sahip bir meyve. İçeriğindeki potasyum sayesinde hurmanın kas ve eklem ağrısı, kramp, yorgunluk ile halsizlik gibi semptomlara iyi geliyor.

8- KEMİK YAPISINI GÜÇLENDİRİR

Hurma içerdiği kalsiyumun etkisiyle kemik yapılarını güçlendiriyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlarda sık görülen osteoporoz riski için hurma öneriliyor.

9- SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR
 

Hurma bol lifli yapısıyla sindirimi de rahatlatıyor. Hurma mide asidini dengelediğini ve ani acıkma ile mide yanmalarını önlüyor. Bu etkileri nedeniyle mide problemi yaşayan kişiler de hurmayı rahatlıkla tercih edebilirler.

10- CİLT SAĞLIĞINI KORUYOR

Antioksidandan ve C vitamini yönünden zengin olan hurma cilt sağlığını koruyor. Cilt yapılarını iyileştirerek daha canlı ve nemli bir görünüm sağlıyor. 

Kaynak: CNNTURK.COM