Hasan Saltık kimdir, kaç yaşında? Hasan Saltık neden öldü?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hasan Saltık kimdir, kaç yaşında? Hasan Saltık neden öldü?
Abone ol
Kalan Müzik'in kurucusu olan Hasan Saltık’ın hayatı ile ilgili detaylar vefat haberinden sonra gündeme geldi. Peki, Hasan Saltık kimdir, kaç yaşında, neden öldü? İşte, Hasan Saltık'ın hayatı ve biyografisi hakkında ayrıntılı bilgiler..

Klasik Türk müziği ile Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derleyerek, müzikseverlerle buluşturan Saltık hayatını kaybetti. Ünlü müzik yapımcısı Hasan Saltık’ın vefat haberi müzik camiasını yasa boğdu. Müzik camiasından çok sayıda ünlü ismin üzüntülerini dile getirdiği taziye paylaşımlarından sonra Hasan Saltık ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı.

HASAN SALTIK NEDEN ÖLDÜ?

Müzik yapımcısı ve Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık, Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonrasında 57 yaşında hayatını kaybetti.

HASAN SALTIK KİMDİR?

Hasan Saltık, 1964, Hozat, Tunceli'de dünyaya geldi. Kalan Müzik'in kurucusudur. Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derlemiş ve yayımlamıştır. İlköğrenimini Tunceli'de, ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi'ne devam etti. Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik'i kurdu.

Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri "Kalan Müzik" etiketi altında yayınladı. Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı.

Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak'tan, Münir Nurettin Selçuk'a, Hacı Taşan'’dan, Hisarlı Ahmet'e, Hafız Yaşar'dan Muharrem Ertaş'a; Neşet Ertaş'tan Neyzen Tevfik'e, Malatyalı Fahri'den Âşık Veysel'e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye'nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuzyüzü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın'ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.

Kaynak: CNNTURK.COM