Global: Rusya’nın yalnızlaştırılması, piyasa tedirginliği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Global: Rusya’nın yalnızlaştırılması, piyasa tedirginliği
Abone ol
Askeri tırmanışa ek olarak, Rus düşmanlıklarına verilen uluslararası yaptırımlar daha da arttı.
İQ Emlak

Askeri tırmanışa ek olarak, Rus düşmanlıklarına verilen uluslararası yaptırımlar daha da arttı. Rusyaya uygulanan tam yaptırım rejimi, muhtemelen herhangi bir ülkeye uygulanan en ağır yaptırımlar olmuştur. Yaptırımların nerede durduğuna gelince, bir zamanlar bir seçenek bile olmadığı düşünüldüğünde, Rusyayı SWIFT ödeme ağından çıkarmak için küresel destek çekiş kazandı. Tarafsızlığıyla tanınan ve uluslararası barış görüşmelerine ev sahipliği yapan İsviçre de, Rusyaya yaptırım kararı alan ülkeler arasına da girdi.

 

ABD, Batılı müttefikleriyle de uyum içinde, Rusyanın merkez bankasına ve Rusyanın egemen servet fonuna yaptırım uyguladı. Rusya Merkez Bankası (CBR) ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile işlemler artık Amerika Birleşik Devletlerinde ve Batı Avrupanın çoğunda yasaklanmıştır. Ayrıca, Rusyaya uygulanan yaptırımların belki de en ağırı olan Rusya Merkez Bankasının yurtdışında tutulan döviz rezervleri büyük ölçüde donduruldu ve erişilemeyecek.

 

Öte yandan Ruble tahviline yönelik adımlar atıldı ve Rus MB, yabancı yatırımcılara kupon ödemesi yapılmayacağını açıkladı. Savaşın gidişatı ve temerrüt çok daha fazla zarar verecektir. Rubleyi istikrara kavuşturmak için açıklanan önlemler söz konusu (ithalatçıların gelirlerini %80 Rublede tutması, yurtdışına para transferi için 10K USD limiti, faiz artışı vb.). Putinin karşı yaptırımları, daha da önemlisi, Rus vatandaşlarının artık yurtdışına döviz göndermelerine izin verilmediğinden, döviz transferine kadar uzanıyor. Putinin kısıtlaması borç servisi için geçerli ve Rusyanın tüm dış borç yükünü temerrüt riskine sokabilir. Piyasa tedirginliğinin nedenlerine baktığımızda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sonuçlarının bilinmemesi, artan enflasyonist risklerin ekonomik kriz etkisiyle bütünleşmesi tehlikesini ve Merkez bankalarının belirsizleşen politika evrimlerini görebiliriz.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Günlük para giriş ve çıkışlarıÖnceki Haber

Günlük para giriş ve çıkışları

Powell sonrasıSonraki Haber

Powell sonrası

Q Bar Cafe

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Düet Academy