Ferdi Özbeğen’e anlamlı anma

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ferdi Özbeğen’e anlamlı anma
Abone ol
Türkiye’de taverna müziğinin öncüsü, piyanist sanatçı Ferdi Özbeğen, vefatının 8. yılında tüm mal varlığını ve beyaz piyanosunu bağışladığı Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından anlamlı bir etkinlikle anıldı.

İSTANBUL (İGFA) - Sanatçının Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde bulunan ünlü beyaz piyanosunun başında bu kez okulun mezunlarından Gülçin Çetin vardı. Çetin, yıllar geçse de popülerliğini yitirmeyen “Gündüzüm Seninle“ adlı parçasını Ferdi Özbeğen için çaldı.

Türkiye’de taverna müziğini milyonlara sevdiren, beyefendi duruşu ve güçlü yorumuyla Türk halkının büyük beğenisini toplayan Ferdi Özbeğen,  vefatının 8. yıl dönümünde bağışçısı olduğu Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından, sanatçının beyaz piyanosu başında anıldı.  Özbeğen’in bağışıyla, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) özel yetenekli gençlerin müzik ve piyano eğitimlerinde kullanılan beyaz piyanoyu, sanatçının vefat yıl dönümünde okulun mezunlarından Gülçin Çetin çaldı.

Ferdi Özbeğen’in son dönemde dijital platformlar sayesinde yeniden gündem olan “Gündüzüm Seninle” şarkısını beyaz piyanoyla yorumlayan Çetin, “Ferdi Özbeğen çok büyük ve değerli bir sanatçı ayrıca kalbi de çok güzel bir insan. Bu piyano 5 yıldır bizim okulumuzda. Ben de bu piyanoya defalarca dokunma şansı bulundum. Bu benim için çok onur ve gurur verici. Ben de bu eseri onun yorumuyla çalarak genç kuşakların da Ferdi Özbeğen’i tanımasına vesile olmak istedim. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

TEV’in her yıl geleneksel olarak Ulus Mezarlığı’nda mezarı başında yaptığı anma töreni, bu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle toplum sağlığı gözetilerek online’a taşınacak ve 28 Ocak Perşembe günü TEV YouTube kanalı üzerinden online mevlit ve dua ile anılarak, sevenleri ve hayranlarıyla paylaşılacak.

 

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay ise tüm mal varlığını vakıflarına bağışlayan kıymetli sanatçı Ferdi Özbeğen'in; kendi tanımıyla “İnsanları umuda taşıdım” dediği müzik hayatının baş kahramanı olduğunu söylerken, "Kendine has üslubu ve yorumuyla yep yeni bir tarzın öncüsü oldu. Gençler de artık Ferdi Özbeğen dinliyor. 1965 yılında Altın Mikrofon ödülü aldığı 45liği babamdan bana kalmıştı. Şimdi 20 yaşındaki oğlum Güneş onu dinliyor” dedi.

 

 

 

 

Beyaz piyanosu özel yetenekli öğrencilere emanet

 

Ferdi Özbeğen için çok anlamlı bir yeri olan beyaz piyanosunun TEVİTÖL’de öğrencilerin emanetinde olduğunu söyleyen Yıldız Günay, şöyle devam etti: “Kendisi bundan 8 yıl önce, 2013 yılında vefat etmişti. Vefatından sonra kendi adına kurulan fondan öğrencilerimiz burs almaya devam ediyorlar. Bununla birlikte Ferdi Özbeğen’in bize emanet ettiği en kıymetli varlığım dediği beyaz piyanosu okulumuz TEVİTÖL’ün sanat Merkezi sahnesinde Gülçin gibi öğrencilerimiz tarafından kullanılıyor. Yarattığı akımın zamansız ikonu olan Ferdi Özbeğen beyaz piyanosuyla birlikte nesillere mal olmaya devam ediyor. Kendisini vakfımıza, gençliğe ve eğitime yaptığı katkılardan dolayı rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun.”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İGF heyetinden Aksaray çıkarmasıÖnceki Haber

İGF heyetinden Aksaray çıkarması

Batman’da çok sayıda tarihi esere el konulduSonraki Haber

Batman’da çok sayıda tarihi esere el kon...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar