'Eylül ihracatımız 16 milyar 13 milyon dolar'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Eylül ihracatımız 16 milyar 13 milyon dolar'
Abone ol
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eylül ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, ağustosa göre yüzde 28,5 artışla 16 milyar 13 milyon dolar oldu. dedi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eylül ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, ağustosa göre yüzde 28,5 artışla 16 milyar 13 milyon dolar oldu." dedi.

ANKARA (Anayurt)

Türkiye'nin ihracatı eylül ayında yüzde 4,8 artışla 16,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatta ulaşılan bu rakam bugüne kadar görülen en yüksek eylül ayı ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. İthalat ise 20,9 milyar dolar oldu.

Eylül ayına ilişkin öncü ihracat rakamları açıklandı. Buna göre, eylülde ihracat, yüzde 4,8'lik artışla 16,3 milyar dolar; ithalat ise 20,9 milyar oldu. İhracatta bir önceki aya göre artış yüzde 28,5 olurken bugüne kadar görülen en yüksek eylül ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

İhracatta bir önceki aya göre artış yüzde 28,5 olurken bugüne kadar görülen en yüksek eylül ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

EN FAZLA İHRACAT MOTORLU TAŞITLARDAN

Eylülde en fazla ihracat yapılan fasıl olan 'Motorlu Kara Taşıtları' ihracatı eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azalışla, bir önceki aya göre ise yüzde 80,5 artışla 2 milyar 249 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Eylül ayında en fazla ihracat yapılan diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde 5 artışla "Kazanlar ve Makinalar" (1 milyar 587 milyon dolar) ve yüzde 16,4 artışla "Örme giyim eşyası ve aksesuarı" (922 milyon dolar) oldu.

GEMİ İHRACATI NEREDEYSE 3'E KATLADI

Normalleşme sürecinin etkisiyle, ağustos ayına kıyasla eylül ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar dikkat çekti. Eylül ayında bir önceki aya göre Gemiler ve suda yüzen taşıtlar ve araçlar faslı ihracatı yüzde 181, canlı hayvanlar faslı ihracatı yüzde 90,4, Yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler faslı ihracatı yüzde 81,8 oranında arttı.

BAKAN PEKCAN'DAN AÇIKLAMA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Eylül ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8, ağustosa göre yüzde 28,5 artışla 16 milyar 13 milyon dolar oldu. Eylül ayında sadece eylül ayı ve 2020 için bir başarıya imza atmadık, bugüne kadarki en yüksek eylül ayı ihracat rakamını yakaladık. İhracat rakamları, pandemi etkisinden toparlanmanın ve normalleşme sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini teyit ediyor" dedi.

Bakan Pekcan şunları kaydetti:

"Ekonomimizin V-tipi toparlanması, üçüncü çeyrek büyümesi açısından olumlu işaretler sunmaktadır. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranında eylül ayında yüzde 90,9 seviyesine ulaşmış bulunmaktayız."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bilgen'in yerine Kars Valisi görevlendirildiÖnceki Haber

Bilgen'in yerine Kars Valisi görevlendir...

Antalyaspor dış sahada rekor peşindeSonraki Haber

Antalyaspor dış sahada rekor peşinde

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar