EŞİK Platformu Oktay’dan randevu bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EŞİK Platformu Oktay’dan randevu bekliyor
Abone ol
Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK Platformu), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a açık çağrı yaparak İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin görüşme talebinde bulundu.
Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK Platformu), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a açık çağrı yaparak İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin görüşme talebinde bulundu.

Hasan UYGUN

ANKARA (Anayurt) – Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK Platformu), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a açık çağrı yaptığını duyurdu. Açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin hem kadınların hem de Türkiye’nin geleceği ile ilgili bir sözleşme olması nedeniyle kadın örgütlerinin katılımı ve kabulü olmaksızın sözleşme ile ilgili hiçbir kararın alınmaması gerektiği ifade edildi.

Öncelikli talebin sözleşmenin tartışmaya açık halde bırakılmaması, acilen ve etkin bir biçimde uygulanması konularındaki görüşlerini aktarmak için randevu olduğu belirtilen açıklamada Oktay’a yapılan açık çağrının makama da iletildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca “Kadın örgütleri ile görüşüyoruz, görüşeceğiz beyanlarına rağmen, ilgili bakanlıklar dahil şu ana dek EŞİK Platformu ile yapılmış bir görüşme ve platformumuza verilmiş bir randevu bulunmamaktadır” denildi.

Oktay’a da iletilen açık çağrıda EŞİK Platformu’nun sözleşmeye ilişkin gelişmeleri büyük bir endişe ile takip ettiği vurgulanarak şöyle denildi:

“Sözleşmeden çıkılması; sözleşmeye (kamuoyu tarafından şerh olarak bilinen) yorum bildiriminde bulunulması, sözleşmeye çekince konulması, sözleşme metninde değişiklik talebinde bulunulması gibi ‘yol haritaları’ üzerinde konuşuluyor olmasını kabul etmiyoruz. Tüm bunların konuşuluyor olması dahi kadın haklarını, eşitlik ilkesini ve ayrımcılık yasağını aşındırmaktadır. Sözleşme’nin, kadınların ve Türkiye’nin geleceğine kadınlar olmaksızın karar verilemez.”

Çağrıda son olarak EŞİK Platformu acil taleplerini iletmek için Oktay’dan randevu talebinde bulundu ve “Her görüşe açık olunduğu yönündeki beyanların gereğinin yapılmasını bekliyoruz” denildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Araştırma: Koronavirüste ikinci enfeksiyon daha ağırÖnceki Haber

Araştırma: Koronavirüste ikinci enfeksiy...

Müzik ve sahne sanatçıları destek bekliyorSonraki Haber

Müzik ve sahne sanatçıları destek bekliy...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar