Emekli ve memur enflasyon farkı yüzde kaç? Emekli ve memur zam oranı belli oldu mu?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emekli ve memur enflasyon farkı yüzde kaç? Emekli ve memur zam oranı belli oldu mu?
Son Dakika Ekonomi Haberleri - Enflasyon rakamları genelinde zam oranına sahip olan emekli ve memur Mayıs ile Haziran ayı rakamlarını beklemeyi sürdürüyor. Şimdiye kadar açıklanan ilk 4 ayın enflasyon oranı belli olmuştu. Mayıs ayı enflasyon rakamları ise 3 Haziran’da açıklanac

Binlerce memur ve emeklinin gözü enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda. Yılın ilk 4 ayına ait rakamlar geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Mayıs ayı rakamları ise 3 Haziran’da TÜİK tarafından duyurulacak. Peki, beklenti ne yönde?

MAYIS ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR?

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,39 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Haziran Perşembe günü açıklanacak mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,39 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin mayıs ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,18, en yüksek yüzde 1,73 aralığında yer aldı.

ENFLASYON RAKAMLARI NELER?

Ocak ayı enflasyonu yüzde 1,68, şubat ayında yüzde 0,91, mart ayında da yüzde 1,08 olarak açıklandı. Nisan ayında ise bu rakam yüzde 1.68 olarak duyuruldu. Buna göre ilk dört aylık enflasyon ise yüzde 5,45 oldu.

MEMUR ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Yapılan toplu sözleşme ile beraber 2021 senesinin ilk 6 ayı için memurlar yüzde 3 zam aldı. Mayıs ve haziran ayı rakamlarının da açıklanmasından sonra enflasyonda toplamda yüzde 3'ü geçen kısım zam olarak yansıyacak. Bu oran şimdilik yüzde 3+2.45. Ancak kesin oran için Mayıs ve Haziran rakamları da beklenecek.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emeklilerin de 6 aylık enflasyon oranında zam alacakları göz önüne alınırsa bu oranın yüzde 7’lere yaklaşması bekleniyor. Nisan ayı rakamları dahil yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 5.45 olarak belirlenmişti.

 

Kaynak: CNNTURK.COM

Abone ol

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu hastalık çocuklarda duyma kaybına yol açıyor!Önceki Haber

Bu hastalık çocuklarda duyma kaybına yol...

Yemenli balıkçılar 1.5 milyon dolar değerinde balina kusmuğu bulduSonraki Haber

Yemenli balıkçılar 1.5 milyon dolar değe...

Düet Academy

Yorum Yazın

İQ Emlak