Dünyanın en büyük konteyner gemisi Tekirdağ’da demirledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünyanın en büyük konteyner gemisi Tekirdağ’da demirledi
Abone ol
Dünyanın ’Oscar’ isimli en büyük konteyner gemisi Çanakkale’den ülkeye giriş yaparak, Tekirdağ’ın şehir merkezinde bulunan bir limana yanaştı. Dünyanın en büyük gemisi olması sebebiyle Asyaport Limanı’nda tören düzenlendi. 400 metre uzunluğu ve 59 metre genişliği bulunan bu gemi Türkiye’de sadece bu limana yanaşabiliyor.

Dünyanın en büyük konteyner gemisi Tekirdağ’ın kent merkezinde bulunan bir limana yaklaştı.

Paris’teki Eyfel Kulesi’nden takribî 100 metre daha uzun olan Oscar Gemisi 346 bin konutun elektriğini sağlayacak 19,8 milyon güneş oturumu 2,4 mikrodalga fırın, 1.15 milyon çamaşır cihazı yada 2.4 milyon vasıtanın gereksinimini karşılayabilecek toplam 9.61 milyon lastiği tek seferde taşıyabiliyor. Bu gemilerin ülkeye gelmesi ülkedeki bölgenin ehemmiyetini ve değişik ekonomilerden farkını bir kere daha gösterdi. Türkiye’nin Asya-Avrupa arasındaki kilit konumu burada çok ehemmiyetli bir avantaj sağlıyor. MSC Oscar Sınıfı gemiler Uzak Doğu’dan getirdiği yüklerini Türkiye’deki ana termal bu limana getirip alıcılarının lüzumu olana kadar burada bekletiliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Liman yetkililerinden yapılan söylemede, “MSC Oscar Gemimiz 2015 senesinde imali ile dünyadaki en büyük konteyner gemisi unvanına sahip bir gemimiz. Yük taşımacılığı yapan bir gemimiz. Gemi bizden sonra Pire limanına geçip yüklerini alarak Uzak Doğu’ya gidecek. Limanımızda vasati 5 bin 200 elleçlemesi yapılacak. Oscar gemisi bizim için çok ehemmiyetli bir gemi. Bu gemiyi limanımızda görmekten mutluluk dinliyoruz” dedi.

Liman idaresince gemi kaptanlarına onurluk verilirken, gemi iki gün sonra Tekirdağ’dan ufalayacak.

GÜNÜN EHEMMİYETLİ HABERLERİ

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'dan 'Çav Bella' çıkışı: Hürmetsizler yayın yapıyor, CHP yetkilileri zevk alıyorÖnceki Haber

Erdoğan'dan 'Çav Bella' çıkışı: Hürmetsi...

Bayramdan sonra caddeye çıkma kısıtlaması olacak mı? Bilim Heyeti abonesi söylediSonraki Haber

Bayramdan sonra caddeye çıkma kısıtlamas...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar