Dudak dolgusunda bilinmesi gerekenler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dudak dolgusunda bilinmesi gerekenler
Abone ol
Günümüzün en popüler estetik operasyonu olan dudak dolgusu birçok kişi tarafından revaçta. Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Son yıllarda oldukça revaçta olan dudak dolgusu yaptırmadan önce bazı bazı önemli kriterleri unutmamanız gerekiyor. Dudak dolgusunda doğal görünüm önemlidir ve herkesin dudağına aynı şekil verilmez. Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran konu hakkında önemli bilgiler verdi.  

- Hyaluronikasit bazlı dudak dolguları kalıcı değildir. Vücutta doğal olarak bulunan hyaluronidaz enzimi 6-12 ay gibi bir sürede vücutta parçalanır. Dolgunun kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bunu önceden tahmin etmemiz mümkün değildir. Seçilen dolgunun FDA, CE gibi onaylarının olması kalıcılık süresini etkileyebilir.

- Ne olursa olsun yüzünüze ya da vücudunuza bir kimyasal ya da ilaç enjekte edilecekse, uygulayıcı tecrübeli bir hekim olmalıdır. Güzellik uzmanları, kuaför ya da diğer meslek erbaşlarından uzak durulmalıdır.Kısaca dudak dolgusu bu konuda profesyonel bir ‘hekim’ tarafından uygulanmalıdır.  

- İnsanların medikal estetik uygulamalarından korkmasının en büyük nedenlerinden biri de, kötü yapılmış dudak dolgularıdır. Ördek gibi ya da kalıp gibi duran dudaklar, yıllarca insanların kabusu olmuştur. Dudak dolgusu kişinin yüz oranlarına hatta boyunun uzunluğuna bile dikkat edilerek yapılmalıdır.

- İnjeksiyona bağlı şişlik ve morluk olabilir. Morluk riskini azaltmak için yapılması gerekenleri başka bir yazımda sıralamıştım. Eğer planlanmış bir etkinlik varsa, özel bir gün gibi, 1-2 hafta önceden dudak dolgunuzu yaptırmanız iyi olacaktır.

- “Kalın dudaklara sahip olmanız yüzünüzün daha güzel görüneceği anlamına gelmez.” diye belirten Dr. Ayran, güzelliğin bir matematiği olduğu gibi, dudağın tek başına değil, bütün bir vücudun içinde değerlendirilmesi gerektiğini ekledi. Fotoğraflardakinin aynısını isteyerek ideal dudaklara sahip olamazsınız. Tecrübeli hekim, bunu sizin için değerlendirip önerilerini size sunacaktır.

- Vücuttan alınan yağlar dudak şekillendirmede istenilen performanı göstermiyor. Kalıcı dolgular da artık dünyada tercih edilmiyor. Hyaluronikasit asit bazlı dolgular dünyada en çok kullanılan dolgu çeşididir.

- Bazı kişilerin dudak şekilleri ve bölümleri iyi olduğu halde, dudak ciltleri pütürlü, çatlak olabilir. Onlar için de dudak dolgusu iyi bir alternatif olduğu gibi, dudak mezoterapisi de alternatif bir uygulama olabilir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Güneş koruyucusu kullanırken yapılan hatalarÖnceki Haber

Güneş koruyucusu kullanırken yapılan hat...

Demirtaş'ı Twitter'dan takip etti, işten çıkarıldı!Sonraki Haber

Demirtaş'ı Twitter'dan takip etti, işten...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar