Diyanet'ten 'bayram namazı' yerine konutta 'duha namazı' önerisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten 'bayram namazı' yerine konutta 'duha namazı' önerisi
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının Cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını söyledi. Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

Türkiye'de 81 şehirde, Covid-19 salgını sebebiyle arife günü ile beraber Ramazan Bayramı'nda 4 gün caddeye çıkma kısıtlaması uygulanacak. Salgınla gayret için alınan ihtiyatlar kapsamında camilerin kapalı olması ve caddeye çıkma kısıtlaması sebebiyle bayram sabahı camilerde ilk kere bayram namazı kılınamayacak. Din İşleri Yüksek Heyeti Başkanvekili Zeki Sayar, DHA'ya salgın gölgesinde yapılacak bayramlaşma ve bayram namazına ait değerlendirme yaptı.

'BAYRAMI KISITLAMALARLA YAŞAYACAĞIZ'

Sayar, salgın sebebiyle camilerde Cuma ve teravih namazlarının kılınamadığını anımsatarak, "Şimdi bayrama geliyoruz. Bayram sevinç ve keyif günüdür. Bayramlar filhakika hem dini yaşamımızda hem cemiyetsel yaşamımızda çok ehemmiyetli yeri olan, paylaşmanın, bölüşmenin, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın yaşandığı, arkadaşların birbirleriyle görüştüğü, agresiflerin barıştığı çok ehemmiyetli zaman dilimleri. Bunları yeniden yaşamaya çalışacağız; ama bazı kısıtlamalarla yaşayacağız" dedi.

'TOPLANMAKTAN SAKINALIM'

İslam dininin insan yaşamını ve insan sıhhatini her şeyin önüne koyduğunu vurgulayan Sayar, "Bilim insanları bu salgının bir an evvel ortadan kalkması için uyulması gereken esas kaideleri söylüyorlar. Maske takmak, sosyal mesafeyi gözetmek, hijyenik koşullara dikkat etmek. Bunlar aynı biçimde dinimizin de emirleridir. Bayramda ilkin bunlara dikkat etmeliyiz. Bayramlaşmalar, sıla-i rahim çok ehemmiyetlidir; ama olasıysa bu sene bunları uzaktan telefonla veya başka araçlarla arkadaşlarımızı, yakınlarımızı, büyüklerimizi böyle ziyaret edelim. Komşularımızla hakeza aynı biçimde. Bayramı böyle geçirmeye çalışalım. Başka Bir Deyişle bayramda toplanmak, ziyafet vermek, filhakika bunlardan sakınalım. Hazreti Peygamber bir Müslümanı tasvir ederken 'diğer insanların elinden, dilinden emniyette olduğu insandır' der. Buna dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

'FİİLİ UYGULAMA CEMAATLE KILINMASIDIR'

Din İşleri Yüksek Heyeti’nun bayram namazı ile alakalı görüşünü de söyleyen Zeki Sayar, Hz. Peygamberin uygulamasına bakıldığında bayram namazına çok umursadığını anlatarak, "Peygamber Efendimiz bayramda çocukların, gençlerin, hanımların bayram namazına iştirakini istemiş ve bunu temin etmiş ve bayram namazları daha çok sahrada 'namazgah' dediğimiz yerlerde kılınmış, Hazreti Peygamber’den bugüne de fiili uygulama bayram namazlarının Cuma namazlarında olduğu gibi hep cemaatle kılınmasıdır" dedi.

'BAYRAM NAMAZI YERİNE DUHA NAMAZI'

Hanefi mezhebine göre Cuma namazında aranan koşulların bayram namazı için de mevzubahisi olduğuna işaret eden Sayar, "Başka Bir Deyişle Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, kesinlikle cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların konutlarında tek başına veya toplanarak cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize önerimiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur'an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat müddeti dediğimiz başka bir deyişle bayram namazının kılınma müddeti girince konutlarında 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. 'Kuşluk duha namazı' zati her zaman kılınan bir namazdır, başka bir deyişle beyhude namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu nasihat ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" diye konuştu.

Sayar, Şafi mezhebinde de gerçek olan yeniden bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu, değişik bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların konutlarında tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği doğrultusunda olduğunu kaydoldu. Sayar, "İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine üye olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler" dedi.

'FİTRE, BAYRAMDAN EVVEL VERİLMELİ'

Bayramda destekleşmenin de ehemmiyetli olduğunu ifade eden Sayar, Müslümanların Ramazan ayında vermesi gereken fıtr sadakasına fitre dikkat sürükleyerek, "Bunun kesinlikle Ramazan Bayramı’ndan evvel verilmesi gerekir. Şimdi verilebilir, bunun ölçüsünü Din İşleri Yüksek Heyeti 27 lira olarak tanımladı. Bu şu anlama gelmiyor; herkes 27 lira olarak fitresini verecek. Hayır, bu minimum ölçüdür. Müslümanlar kendi bir günlük giderleri neyse onun karşılığını fıtr sadakası olarak bayram namazından evvel vermeleri gerekir. Veremezlerse bayramdan sonra da verirler, ama azıcık daha eksik olmuş olur" bilgisini paylaştı.

DHA

GÜNÜN EHEMMİYETLİ HABERLERİ

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uçuk Nasıl Geçer Ne İyi Gelir? Uçuğa Neler İyi Gelir?Önceki Haber

Uçuk Nasıl Geçer Ne İyi Gelir? Uçuğa Nel...

HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır?Sonraki Haber

HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedi...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar