Çin sınırında Hindistan tankları!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çin sınırında Hindistan tankları!
Abone ol
Hindistan ile Çin arasındaki gerilim dinmiyor. Hindistan, bu kez sınıra obüs ve T-90 tipi muharebe tankları konuşlandırdı

Hindistan ile Çin arasındaki gerilim dinmiyor. Hindistan, bu kez sınıra obüs ve T-90 tipi muharebe tankları konuşlandırdı

Hindistan, Çin sınırına tank yığdı

Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından gerilimin tırmandığı doğu Ladakh'a obüs ve tank konuşlandırdı.

AA'nın Hindustan Times'tan aktardığı haberde, Hindistan'ın 1597 kilometre uzunluğundaki iki ülke arasındaki Fiili Kontrol Hattı (LAC) boyunca ve Galwan Vadisi'ne, 155 milimetre çapında mühimmat atabilen obüsler ile T-90 tipi tanklar konuşlandırdığı belirtildi.

Hindistan bu adımını, bölgedeki barışın tesisine yönelik bir girişim olarak değerlendirirken, yerleştirilen tankların aynı zamanda her türlü olumsuz duruma karşı tedbir amacı taşıdığını kaydetti.

Hint ve Çinli üst düzey askeri yetkililerin, taraflar arasındaki gerilimi düşürme amaçlı olarak bugün Ladakh'a bağlı Chushul'da bir araya gelmesi bekleniyor.

GERİLİM SÜRECİ

Hint ordusunun bölgeye tank konuşlandırma girişimi, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA) bölgedeki pozisyonlarını zırhlı personel taşıyıcı ve askeri çadırlarla güçlendirmesinin ardından geldi.

Hindistan'ın, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Himalaya Dağlarındaki Ladakh’a karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdiği de bildirilmişti.

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi konusunda Çinli yetkililerle hemfikir olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki ülkenin gerilimin düşmesine ilişkin konsensüse vardığını duyurmuştu.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.



 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trump en çok Erdoğan'la konuşuyormuş!Önceki Haber

Trump en çok Erdoğan'la konuşuyormuş!

Hindistan TikTok'u yasakladıSonraki Haber

Hindistan TikTok'u yasakladı

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar