CHP'li Kuşoğlu uyardı: AKP'nin düzenlemesi mali şeffaflığı ortadan kaldıracak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'li Kuşoğlu uyardı: AKP'nin düzenlemesi mali şeffaflığı ortadan kaldıracak
Abone ol
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeni yasama yılında, AKP’li vekillerin imzası ile hazırlanarak kabul edilen ilk teklif, bütçe hazırlanırken projelerle ilgili ayrıntıların gizlenmesini öngörüyor. Gelecek hafta Genel Kurul gündemine alınması beklenen teklif, eğer kabul edilirs

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, değişiklik ile 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Denetim Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldığına ve bütçenin bu kanuna göre yapıldığına dikkat çekti. Yapılmak istenen değişiklikle kanundan ‘fonksiyonel sınıflandırma’nın kaldırıldığının, bu sınıflandırmanın çok önemli olduğunun altını çizen Kuşoğlu, “Fonksiyonel sınıflandırma yoksa harcamalarınızın nereye yapıldığını, ne kadar verimli olduğunu kıyaslayamazsınız, anlayamazsınız. Biz bu sınıflandırma nedeniyle örneğin şehir hastanelerine ne kadar garanti verildiğini, garanti ödemelerinin ne kadar şehir hastanesine yapıldığını görebiliyoruz. Yol köprü geçişlerine ne kadar garanti verildiğini ve harcama yapıldığını yine yıl bazında görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAFALARINDAKİ DEĞİŞİKLİĞE UYGUN DÜZENLEME YAPMIŞLAR

Ekim ayı içerisinde meclise sunulması beklenen bütçe öncesinde bunun hazırlanmış olması gerektiğine dikkat çeken Kuşoğlu, “Ama bir kanun değişikliği geliyor, sanki o kanun değişikliği yüzde yüz meclisten geçecekmiş gibi, meclisin de iradesini yok sayarak, kafalarındaki değişikliğe uygun bir şekilde düzenleme yapmışlar. Sanki iyi bir şey getiriyor gibi ‘performans esaslı program-bütçe’ diye de literatürde dahi olmayan bir bütçe çeşidi uydurarak fonksiyonel sınıflandırmayı ortadan kaldırıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TJF Başkanı Sezer Huysuz, Akio Miyajima’nın veda törenine katıldıÖnceki Haber

TJF Başkanı Sezer Huysuz, Akio Miyajima’...

Masa tenisinde yeni sezon 31 Ekim’de başlayacakSonraki Haber

Masa tenisinde yeni sezon 31 Ekim’de baş...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar