Cesur’dan iktidara: Elma dersem çık...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cesur’dan iktidara: Elma dersem çık...
Abone ol
Milletvekili Aylin Cesur, elma üreticilerinin sorunlarını 22 gün sonra yeniden meclise taşıdı.
Milletvekili Aylin Cesur, elma üreticilerinin sorunlarını 22 gün sonra yeniden meclise taşıdı.

ANKARA (Anayurt) - Tarım kesiminin sorunlarını tek tek meclise taşımasıyla dikkat çeken İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, Mevsimlik tarım işçilerinin Covid-19 salgınından korunmasına yönelik alınan tedbirlere ilişkin 8 Eylül tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi vererek önlemler alınmasını istemişti.  Bu isteğinde haklı olduğu geçtiğimiz günlerde Gelendost’ta elma hasadında çalışan 3 mevsimlik tarım işçisinde Covid-19 tespit edilmesi ile anlaşılmıştı. Bunun üzerine 23/09/2020 tarihinde İl Hıfzısıhha Müdürlüğü bir genelde yayınlayarak önlemleri attırmıştı. 21 Eylül’de de Isparta Valisi bu konuyu gündemine almıştı.

Bu defa da Milletvekili Cesur; Isparta Elma’sını yeniden TBMM gündemine taşıyarak, bu defa da  Elma üreticilerinin karşılaştığı sorunlarla ilgili ve yıllardır çözülmeyen sorunların çözümü için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de yazılı soru önergesi verdi.

ÜRETİCİMİZ SORUYOR: YETKİLİLER NEREDE?

Isparta’nın en büyük gelir kaynağı tarım ve hayvancılık ve Isparta’da tarım deyince Isparta elması başta geliyor. Isparta Milletvekili olarak Isparta elmasına sahip çıkan ve çiftçisin her fırsatta sesi olan Cesur: “üreticinin meclisteki sesi olmak için yola çıktım” diyor ve ekliyor:

“2019 yılında, toplam 228.347 dekar üretim alanında 732.036 ton elma üretimi gerçekleşti. Türkiye’de üretilen toplam elma miktarında, % 20.23’luk bir oranla, Isparta’mız birinci. Gelendost, Eğirdir, Yalvaç, Senirkent ilçelerimizde yetişen elma, dünya pazarına gururla sunabileceğimiz kalitede! Gel gör ki üreticimiz, tüm bu başarılarına rağmen yalnız bırakılmış.”

Dr. Aylin Cesur, Meclis’in tatilde olduğu günlerde de Isparta’nın gülünden kirazına, lavantasına tanıtım ve üreticilerin sorunları için TBMM’ne önergeler vermiş ve gerek ilgili bakanların çözüm bulmasını istemiş, gerekse basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmuş idi. Bakan Pakdemirli’ye sunduğu soru önergesinde, satış sorunları ve satış sonrası tahsilat problemlerine yönelik olarak üreticiler için ne tür plan ve projelerin hazırlandığını sordu.

 İHRACATA DESTEK ŞART: GELİN DÜNYAYA AÇILALIM

İhracatın desteklenmesi bakımından elma için herhangi bir teşvikin olmadığına dikkat çeken Cesur, ülkemizin dünya elma üretimi sıralamasında ilk beşte olduğuna dikkat çekerek hükümet nezdinde gereken önemin verilmediğini de belirtti. Gelendost ve Eğirdir’de üretilen elmanın kalite ve aroma bakımından dünya standartlarının üzerinde olduğunu vurgulayarak, hükümete dünya pazarına girme konusunda üreticilerin yanında olma çağrısında bulundu. Önergesinde; bölgede yetişen elma için ihracat desteğine olan ihtiyacın altını çizen Cesur, “özel bir teşvik için çalışma planınız mevcut mudur?” diye Bakan Pakdemirli’ye sordu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul'da asayiş uygulaması: Aranan 303 kişi yakalandıÖnceki Haber

İstanbul'da asayiş uygulaması: Aranan 30...

Adıyaman Valiliği: 4 günde 547 ev karantinaya alındıSonraki Haber

Adıyaman Valiliği: 4 günde 547 ev karant...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar