Bugün kandil mi? 17 Mart ne kandili? Diyanet Berat Kandili tarihi 2022!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bugün kandil mi? 17 Mart ne kandili? Diyanet Berat Kandili tarihi 2022!
Abone ol
Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Mevlid Kandili Müslümanlar tarafından ibadetlerle ve dualarla eda ediliyor. Regaip Kandili, Miraç Kandili'ni geride bıraktığımız şu günlerde Berat Kandili'nin bugün mü olduğu sorgulanıyor. Peki, Bugün kandil mi? 17 Mart
Düet Academy
Bugün kandil mi? 17 Mart ne kandili? Diyanet Berat Kandili tarihi 2022!

Milyonlarca Müslüman için mübarek kabul edilen kandil gecelerinin ilk ikisi Regaip Kandili ve Miraç Kandili geride kaldı. 2022 yılının üçüncü kandili olan aynı zamanda Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandili ise mart ayında idrak edilecek. Kandilin yaklaşması nedeniyle bugün mü sorgulamaları hız kazandı.

BUGÜN KANDİL Mİ, NE KANDİLİ?

Tüm dini günlerde olduğu gibi kandillerin de günleri her sene değişiyor. Bu nedenle kandil günlerinin hangi gün olduğu bazen vatandaşlar tarafından karıştırılabiliyor. Diyanet takvimine göre Berat Kandili 17 Mart Perşembe gecesi idrak edilecek. Berat gecesi, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece olarak geçiyor. Müslüman alemi için önemli olan Berat Kandili yılın üçüncü kandili olarak yer alıyor. Berat Kandili Gecesi 17 Mart Perşembe akşam namazı ile başlayacak ve 18 Mart imsak vaktine kadar devam edecek.

BERAT KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.Hazreti Muhammed, şöyle buyuruyor;"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

2022 KANDİL GÜNLERİ

01/02 Şubat 2022 Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece Regaip Kandili
27/28 Şubat 2022 Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece Miraç Kandili
17/18 Mart 2022 Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece Berat Kandili
27/28 Nisan 2022 Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece Kadir Gecesi
07/08 Ekim 2022 Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece Mevlid Kandili

Berat orucu hangi gün tutulur 2022? Diyanet Berat Kandili orucu ne zaman? Berat orucu hangi gün tutulur 2022? Diyanet Berat Kandili orucu ne zaman?

Kaynak: CNNTURK.COM

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Galatasaray-Barcelona maçı öncesi İngiliz basınında dikkat çeken...Önceki Haber

Galatasaray-Barcelona maçı öncesi İngili...

Türkiye, 'Ay toprağı' üreten ülkeler arasında yerini aldıSonraki Haber

Türkiye, 'Ay toprağı' üreten ülkeler ara...

İQ Emlak

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Reneva