Apple, geri dönüşüm için gönderdiği cihazları satan firmaya tazminat davası açtı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Apple, geri dönüşüm için gönderdiği cihazları satan firmaya tazminat davası açtı
Abone ol
Teknoloji devi Apple, Kanadalı bir geri dönüşüm şirketine verdiği binlerce cihazın satılmasını ardından, şirkete 23 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

ABD'li teknoloji devi Apple, yüz binlerce iPhone, iPad ve Apple Watch cihazları gönderdiği Kanadalı bir geri dönüşüm şirketine, cihazların satılmasının ardından dava açtı.

The Logic'te yer alan habere göre dava, ocak ayında Ontario merkezli geri dönüşüm firması Global Electric Electronic Processing'e açıldı.

'CİHAZLARIN YÜZDE 18'İ AKTİF'

Şirkete gönderdiği tüm cihazların seri numalarını kontrol eden Apple, cihazların yaklaşık yüzde 18'inin taşıyıcı ağlarda hâlâ aktif olduğunu tespit etti.

Apple, dava dosyasında 2015 ve 2017 yılları arasında GEEP'ye parçalanmak üzere 530 binden fazla iPhone, yaklaşık 25 bin iPad ve 19 bin 200 kadar Apple Watch gönderdiklerini belirtti.

'GERÇEK RAKAM MUHTEMELEN DAHA YÜKSEK'

Tüm cihazlarının taşıyıcı ağlara bağlı olmadığı hatırlatmasında bulunan teknoloji devi, bu nedenle satılan cihazların gerçek rakamının muhtemelen daha yüksek olduğunu kaydetti.

'SAHTE PARÇALARLA YENİDEN ÜRETİLİRLERSE GÜVENLİK SORUNLARI DOĞABİLİR'

Apple, GEEP'ye açtığı davada şirketten 33 milyon Kanada doları (23 milyon Amerikan doları) tazminat talep etti.

The Verge'e konuşan bir Apple temsilcisi, "Geri dönüştürülmek üzere gönderilen ürünler artık tüketicilere satmak için uygun değildir ve sahte parçalarla yeniden üretilirlerse, elektrik ya da pil kusurları dahil olmak üzere ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilirler" ifadelerini kullandı.

'ÇİNLİ TÜKETİCİLERE SATILDILAR'

Yaşananları kabul eden GEEP, cihazların 'üç düzenbaz çalışanları' tarafından 'Whitby Recycling' adlı başka bir şirkete satıldığını ve bu şirketin de cihazları Çinli tüketicilere sattığını öne sürdü.

SORUMLU KİM?

Mesele gün yüzüne çıktıktan sonra söz konusu üç çalışandan ikisinin halihazırda istifa ettiği bilgisini paylaşan GEEP, sonuncu çalışanın sözleşmesinin feshedildiğini, ayrıca bu işten herhangi bir gelir elde edemediğini iddia etti.

Ancak Apple, olaydan GEEP'nin üst düzey yöneticilerini sorumlu tutuyor. Şirkete göre GEEP'nin yöneticilerinin plan hakkında bilgi sahibi olması gerekiyordu.

Kaynak: Sputnik

Kaynak: CUMHURIYET.COM.TR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Prof. Dr. Uğur Şahin'in Biontech firması aşı ruhsatı için başvuruda bulunduÖnceki Haber

Prof. Dr. Uğur Şahin'in Biontech firması...

Karaburun’da ormanı yok eden GES projesi hakkında suç duyurusuSonraki Haber

Karaburun’da ormanı yok eden GES projesi...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar