'4 milyon ekmek çöpe gidiyor'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'4 milyon ekmek çöpe gidiyor'
Abone ol
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekmek israfını soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekmek israfını soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

ANKARA (Anayurt) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ekmek israfına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Pakdemirli’nin yanıtında “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında1 yıl içinde 800 bilinçlendirme ve israfı önleme etkinliğinin düzenlendiği ve 2013’te bir önceki yıla göre ekmek israfında yüzde 18 azalma görüldüğü ifade edildi. Gürer de 2018’den sonra ekmekte israfı önleme adına etkinlik yapılmadığını ve günde 4 milyon ekmeğin çöpe gittiğini söyledi. 

Gürer, “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında yüzde 18 oranında azalma olmuş, bunun rakamsal karşılığı da günde 1 milyondan fazla ekmek israf edilmekten kurtarılmış. Yüzde 18’i 1 milyondan fazla olan ekmek israfının tamamı kaba hesapla 5 milyonu buluyor. Buna göre halen 4 milyon civarında ekmek israf ediliyor ki bu çok büyük bir rakamdır” diye konuştu. 

2018’DEN SONRADA NEDEN DURDU?

Gürer, Bakan Pakdemirli’nin 2013 yılında başlatılan kampanya kapsamında 2018 yılına kadar etkinlikler düzenlendiği yönündeki açıklamasına da dikkat çekerek, “Buradan 2018 yılından sonra ekmek israfını önleme kampanyasıyla ilgili etkinlikler düzenlenmediği de anlaşılıyor. Bizim israf ettiğimiz ekmek miktarı bazı Avrupa ülkelerinin tükettiği ekmek miktarından bile fazla. 1 ton buğdaydan 680 kg un elde ediliyor.1 ton undan 200 gramlık 6 bin 500 ekmek üretiliyor. Günlük 4 milyondan yıllık 1.5 milyara yakın ekmek ne yazık ki çöpe gidiyor. 1.5 milyar ekmek üretmek için 250 bin ton un gerekli,250 bin ton un üretmek için de 367 bin ton buğday, Türkiye’nin yıllık buğday üretimi 20 milyon ton civarında… 10 milyon tona yakında ithalatımız var. Son olarak 15 Eylül’de 500 bin ton buğday ithal edildi. TMO yerli üreticiden tonu 1650 TL’ye aldığı buğdayı 1800 TL fiyatla ithal etmek zorunda kaldı. Başta ekmek olmak üzere un ile elde edilen ürünlerde israfı en aza indirmeliyiz. Bu konuda yeni çalışmalar yapılmalı ve ekmek israfının önlenmesi noktasında farkındalık oluşturulmalıdır. Bir yanda çöplükten ekmek arayıp yaşamak zorunda kalanların olduğu ülkemizde günlük 4 milyon ekmek israfı kabul edilebilir bir durum değildir” şeklinde konuştu. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Kuduz ölümcül ancak önlenebilir bir hastalık'Önceki Haber

'Kuduz ölümcül ancak önlenebilir bir has...

Pedro Henrique golle başladıSonraki Haber

Pedro Henrique golle başladı

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar